Turcja – 30 rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Turcja to Twój kolejny cel podróży? Szukasz informacji o tym, co warto wiedzieć przed wyjazdem? Doskonale, że jesteś! Podstawowe przygotowanie to minimum, jakie warto nabyć przed ruszeniem do kraju leżącego na styku dwóch kontynentów – Europy i Azji.

Ten artykuł w prosty i przystępny sposób podniesie Twoją wiedzę z poziomu zero do poziomu minimalnie zadowalającego. Nie ma co ukrywać. W 30 punktach ciężko jest zawrzeć wszystko. Jednak jest to wystarczające, by opisać najważniejsze aspekty, które potrzebujesz.

Mam szczerą nadzieję, że informacje poniżej, będą przydatne i pomogą Ci ruszyć w podróż z uśmiechem i pewnością siebie.


Turcja – 25 rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem

Punkty nie mają żadnego chronologicznego ładu. Pisałem je tak jak podpowiadała mi pamięć w odniesieniu do mojej tureckiej podróży. Jestem przekonany, że nie ma to najmniejszego wpływu na odbiór informacji.

1. Targowanie – jak w każdym muzułmańskim kraju, po prostu trzeba. Przyjmij za zasadę, że rzeczy nie targowanych nie kupujesz. Oczywiście mowa tutaj najczęściej o zakupach na bazarach. Na ulicy, gdzie Turek sprzedaje prażoną kolbę kukurydzy za kilka lira, aż szkoda ucinać mu ten skromny zarobek. W takich sytuacjach nie warto windować ceny. No, chyba że poczujesz, że robi Cię w “bambuko”.

2. Prawo jazdy – w Turcji spokojnie możesz przemierzać miejskie ulice autem na podstawie polskiego prawa jazdy.

3. Strefy wojskowe – są miejsca obwarowane przez wojska. Zalecam schowanie aparatu. Im dalej na wschód, tym służby są bardziej wrażliwe na aparat/kamerę. Mi raz policjant prawie wyrwał prosto z rąk. No fakt kręciłem materiał przy więzieniu. (śmiech)

4. Studenckie zniżki – Turcja to kraj czerpiący dużo dobrego z Europy. Mając legitymację ISIC – międzynarodową możesz liczyć na masę zniżek, np. w muzeach.

5. Problemy żołądkowe – osobiście nie odczułem. Faktem jednak jest to, że jest to kraj zupełnie inny pod względem spożywanych potraw i przypraw. Wiąże się to również z inną florą bakteryjną. Osoby wrażliwe mogą mieć problemy żołądkowe – biegunkę. (uśmiech)

6. Ludzie – mili, pomocni, życzliwi. Turcja to jeden z moich ulubionych krajów, jeżeli chodzi o otwartość i życzliwość.

7. Angielski – w Turcji z reguły język angielski działa, zwłaszcza w dużych miastach. Jeśli będziesz mieć problem, kieruj się w stronę młodych ludzi. Oni z reguły znają angielski w stopniu komunikatywnym, co jest naprawdę pomocne.

8. Waluta – waluta w Turcji to lira turecka. Lira dzieli się na 100 kurszy. Najlepiej mieć w skarpecie jakieś dolary lub euro, które można spokojnie wymienić w kantorze. W dużych miastach takich miejsc jest cała masa.

9. Wymiana waluty w PL czy w Turcji – jeżeli nie masz zamiaru wydać tysięcy złotych na 7 dni pobytu to nie ma większego znaczenia. Nawet możesz wypłacać z konta walutowego lub karty debetowej. Myślę, że to działanie jest racjonalne do 1000 zł wydatków przez wyjazd. Oszczędzi czas na chodzeniu po kantorach. Oczywiście to tylko moje zdanie.

10. Religia – w Turcji dominuje islam sunnicki. Religia to temat delikatny. Zachowaj należny szacunek.

11. Ubiór dla kobiet – po stronie Europejskiej kobiety mogą chodzić jak chcą, jednak sytuacja się zmienia, kiedy podróżujesz na wschód. Im dalej w prawo, tym strój musi być co raz bardziej zakrywający ciało.

12. Turcja – stolica – większość ludzi myśli, że to Istambuł. Otóż nie. To Ankara. Warto sobie to zapamiętać, żeby nie wypalić jak Filip z konopi.

13. Turecka wiza – otrzymanie tureckiej wizy jest banalnie proste i można to dokonać elektronicznie. Cały proces od A do Z opisuję tutaj: Wiza turystyczna do Turcji – krok po kroku. Polecam prześledzić komentarze poniżej. Wiele cennych uwag. Wiza ważna jest 90 dni – na dzień dzisiejszy. Może to ulec zmianie. Warto sprawdzić.

14. Ubezpieczenie EKUZ – Turcja nie należy do Unii Europejskiej, zatem odpowiedź brzmi: W Turcji ubezpieczenie narodowe polskie EKUZ, nie obowiązuje. O tanim ubezpieczeniu na podróż pisałem w artykule, pt. Ubezpieczenie turystyczne na podróż – jakie?

15. Bezpieczeństwo – osobiście czułem się szalenie bezpiecznie, ale to ja. Obiektywnie ujmując, polecam nieco trzymać się na baczności zwłaszcza kobietom. Kraje muzułmańskie to kraje muzułmańskie. Tutaj w grę wchodzi wiele zawiłości, które mogą eskalować popęd seksualny u mężczyzn. Bardzo delikatny i kontrowersyjny temat, zatem nie będę się rozpisywać. Polecam zachować uwagę, jednak bez paniki. Po prostu zachować uwagę.

16. Zakrywanie włosów dla kobiet – NIE, kobiety – turystki jak i Turczynki nie mają takie obowiązku. Jeżeli zobaczysz jakąś kobietę, która to robi to wiedz, że pokazuje tym samym respekt do swojej religii.

17. Meczety – pamiętaj, by wchodząc do meczetu mieć zasłonięte kolana – mówię tutaj do mężczyzn! Krótkim spodenkom mówi się NIE. Warto również wspomnieć, że meczet jest podzielony na 2 sekcje – dla kobiet i dla mężczyzn. Szanuj i nie wpychaj się na siłę. To zaburza ich zasady.

18. Ambasada RP – Turcja – TAK, jest! Te namiary zapisz: Ambasada RP w Ankarze: Atatürk Bulvari N 241, Kavaklidere, PK-20 06-650 Ankara (tel. +90 312 4572000) / www.ankara.msz.gov.pl

19. Ceny – osobiście bym powiedział, że podobnie jak w Polsce. Jest to punkt widzenia niskobudżetowego podróżnika, który nie rozbija się po hotelach. Jedne rzeczy są tańsze, inne droższa. Balans zachowany.

20. Targi – to miejsca, gdzie ceny owoców i żywności są niższe. Za niższą kwotę otrzymujesz również lepszą jakość. I co najlepsze na targach możesz sobie spróbować, np. orzecha, śliwkę, a potem kupić. Nie bierzesz w ciemno.

21. Czas – jak w Polsce jest 8:00 to w Istambule jest 9:00. O 1 godzinę do przodu.

22. Gniazdko elektryczne – w Turcji powszechnie gniazdka wyglądają tak jak w Polsce. Nie musisz zatem martwić się o przejściówki i adaptery. Napięcie 230 V.

23. Język narodowy – językiem narodowym używanym w Turcji jest Turecki. Przed wyjazdem koniecznie naucz się podstaw, np. Dziękuję – Teşekkür (czytaj. Teszakyr). Jeżeli zapomnisz to polecam przeanalizować artykuły: Komunikacja w podróży – zwroty, które warto znaćKomunikacja w podróży – 6 praktycznych i efektywnych rad. Jeżeli jednak przerasta Cię nauka podstawowych zwrotów to polecam koszulkę podróżniczą w 2 wariantach kolorystycznych – koszulki podróżnicze.

24. Co spróbować koniecznie? – jedziesz do Turcji, żeby skosztować nowych smaków zobaczyć jak wygląda prawdziwy kebab. Gwarantuje, że nie wygląda tak jak myślisz. Warto zamówić sok z czarnych marchwi – tak z czarnej. Polecam również spróbować napoju na bazie jogurtu zmieszanego z wodą i solą.

25. Czy Turcja jest turystyczna? – TAK, bez 2 zdań. To takie połączenie szczypty Europy z Bliskim Wschodem, co sprawia, że dla większości turystów wydaje się bardzo bezpiecznym krajem, ze względu na elastyczniejsze podejście do wielu zasad i reguł w życiu codziennym. Czy to dyskryminuje ten kraj? Nie. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli szukasz miejsc mało turystycznych – znajdziesz.

26. Sezon turystyczny – w Turcji trwa od początku maja do końca października i jeszcze troszkę. Turcja to wielki kraj i we wrześniu możesz tam znaleźć cały wachlarz temperatur. Sezony z reguły warto omijać, jeżeli lubisz wędrówki bez tłumów. Z drugiej strony jeżeli jesteś turystą zorganizowanym to bilety grupowe na taką wycieczkę mogą być korzystne. Twój wybór, każdy będzie dobry. Tylko jedź. Życie jest takie krótkie.

27. Koszt lotu do Turcji – najtańsze bilety jakie widziałem z Polski w 2 strony to 220 zł. Z tego, co się orientuję za kwotę rzędu 400 zł można spokojnie kupić przelot w obie strony.

28. Autostop – działa wyśmienicie. Trzeba jednak wziąć poprawkę, że tureckie autostrady są odseparowane płotem i wejście na nie może zająć troszkę czasu.

29. Pociąg – jest i ma się dobrze. Wygodny i relatywnie tani. Tyle wiem z opowieści innych podróżników. Sam podróżowałem tam tylko pieszo, hulajnogą i autostopem.

30. Symbol Turcji – symbolem Turcji jest uwaga – tulipan. Ciekawe prawda. Tulipany raczej kojarzą nam się z krajem europejskim – Holandią. Prawda jednak jest taka, że tulipany przywędrowały z Turcji. Nazwa swą etymologię zawdzięcza tureckiemu słowu: tulbent, które oznacza nic innego jak – turban. Teraz wytęż swoją wyobraźnię i poszukaj podobieństw. Okazuje się, że turban i tulipan są bardzo podobne. Kwiat tulipana również używany jest w materiałach promujących Turcję od strony turystycznej.


PodsumowanieTurcja, co warto wiedzieć?

Dotarliśmy do końca artykułu. Czujesz, że Twoja wiedza poszybowała w górę? Doskonale! O to właśnie chodziło. Możliwe, że niektóre informacje już znałeś, jednak jak pokazuje życie, warto co jakiś czas odświeżyć posiadaną wiedzę. Biorąc pod uwagę, że ruszasz w podróż podsyłam Ci kilka istotnych artykułów, które z pewnością się przydadzą:

1. Czego NIE ROBIĆ przed podróżą – 4 żelazne zasady – polecam poczytać, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości.

2. Jak tanio kupić bilet lotniczy? – 10 wskazówek – poczytaj i zaoszczędź trochę grosza na tureckiego kebaba.

3. Bagaż podręczny do samolotu – 8 rad, jak spakować dobrze – lecisz samolotem – prawda? No właśnie. 8 rad, które po prostu warto przyswoić.

Tych artykułów, które mogą Ci się przydać jest masa! Polecam pogrzebać za pomocą lupki lub przeszukać i wybrać interesujące. Jestem również bardzo ciekawy czy masz jakieś informacje, o których zapomniałem wspomnieć, a są ważne w odniesieniu do Turcji. Daj koniecznie znać w komentarzu pod artykułem.

Ja uciekam i zostawiam Cię sam na sam z vlogiem, w momencie, kiedy dotarłem na granicę bułgarsko – turceką przy zastosowaniu hulajnogi i autostopa.

komentarze: 12
  1. Wybieram się pierwszy raz , z biurem podróży, potrzebuję kupić dla swoich dzieci obrączki ślubne 4 sztuki, nie wiem gdzie to zrobić, ile kosztuje złoto, i żeby mnie nie oszukali, u kogo kupić, i nie za drogo.

    1. Krzysztof, nikt Ci lepiej nie doradzi jak ktoś zaufany na miejscu. Skumpluj się na miejscu z kumatą osobą i podpytaj. W Polsce zrób rozeznanie ile mniej więcej kosztują obrączki / złoto, żeby mieć punkt odniesienia. I najważniejsze… targuj się.

  2. Bardzo fajny i interesujący artykuł o Turcji. Osobiście byłam już 5 razy w Turcji i faktem jest to że jest wiele stref wojskowych ale jest bezpiecznie. Na jedzenie trzeba bardzo uważać…Sok z czarnych marchwi warto spróbować.. Wszystko opisane krótko na temat tak jak powinno to wyglądać. 🙂 Dzięki !!

  3. MIałam szczęście odwiedzić Turcję parę lat temu i powiem szczerze, że bardzo miło wspominam ten wyjazd. O wielu rzeczach o których piszesz nie miałam pojęcia. A z tymi które zdążyłam sprawdzić na swojej skórze potwierdzam. A z tym tulipanem to totalny szok 🙂

  4. Hej,

    wybieram się do Stambułu, ale bilety masakrycznie drogie, jak udało Ci się znaleźć bilety za 220zł w obydwie strony??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ