Tygodniowa wycieczka po Islandii na podstawie ostatniej podróży autem po wyspie. W tym artykule postaram się nakreślić zarys podróży w formie planu, który będzie można wcielić w życie. Podzielę się ciekawymi atrakcjami oraz praktycznymi informacjami.
Mam nadzieję, że uda Ci się stworzyć na podstawie tego artykułu, ciekawy plan podróży po Islandii.
Jeśli szukasz sprawdzonej wypożyczalni samochodów na Islandii to z czystym sumieniem polecam wypożyczalnię Polaków – Moniki i Piotra z Polar Bear Rental Car in Iceland. Wypożyczyliśmy tam suva KIA Sportage 4×4.
Tygodniowa wycieczka po Islandii – plan podróży
Plan podróży po Islandii to 7 punktów, w których zakreśliłem naszą trasę i podzieliłem się aktywnościami oraz miejscami wartymi uwagi. Plan można traktować jako szkielet i modyfikować. A dla leniwych można go wykonać krok po kroku jak jest napisany. Starałem się zostawiać lokalizacje i wszelkie użyteczne sugestie, które mogą pomóc Ci przy planowaniu wyjazdu.
Jeśli poniższy plan pomaga Ci w tworzeniu wyjazdu, daj znać pod tym artykułem. Będzie mi miło, że mogłem pomóc.
Dzień 1. Rejkiawik – stolica
Najprawdopodobniej, będziesz startować z Rejkiawiku. Stamtąd również prawdopodobnie będziesz odbierać auto z wypożyczalni lub ruszysz w swoją podróż autostopem.
W stolicy polecam odwiedzić 3 miejsca:
1. FlyOver – niesamowity symulator. Tak mnie zauroczył, że byłem tam 2 razy.
2. Muzeum Wielorybów – ciekawe informacje i rekonstrukcję w skali od 1:1 różnych typów wielorybów.
3. Rejs w poszukiwaniu wielorybów – zajmie około 4 godzin, więc polecam ubrać się ciepło wygospodarować czas.
4. Muzeum Penisów – warto zobaczyć. Naprawdę.
Dzień 2. Kierunek północny-zachód
Po drodze będą lokalne sklepiki z rękodziełem i cudowna natura.
1. Kieruj się w w stronę plaży fok.
2. Wstąp do basenu publicznego w miejscowości Olavsfik – koszt 1000 isk, a w środku basen, jacuzzi i wszystko co potrzeba. Często możesz spotkać tam Polaków, mieszkających w mieście.
3. Odwiedź port w Olavsfiku – codziennie w tym porcie przypływa nawet 100 tyś. ton ryby. W tym miejscu nagrałem film z wizyty w przetwórni ryb, w której pracuje Daniel.
4. Zajrzyj do lokalnych kościółków i na cmentarze, które leżą obok.
Dzień 3. Kierunek Fiordy Zachodnie
Jedziesz bardziej w górę. Polecam obrać za cel malutką miejscowość o nazwie Djupavik.
1. Djupavik – znajduje się tam stara przetwórnia śledzi. Super ciekawa historia i co najciekawsze, możesz tam spotkać aktualnych właścicieli. Pozdrów Panią Evę (właścicielkę). Prowadzą obok mały hotelik, który jest szalenie klimatyczny.
2. Reykjarfjarðarsundlaug – basen z gorącą wodą.
Zostawiam reportaż w formie filmu, który udało się stworzyć podczas wizyty w Djupaviku.
Dzień 4. Jedziemy do miasta
Kieruj się w stronę jednego z większych miast na Islandii – Akureyri. My spaliśmy w mieście w Backpackers Hostel, który był najtańszy, a zarazem można poznać tam innych podróżników (dodatkowy atut). W cenie noclegu w pokoju wieloosobowym dostaliśmy karteczkę na darmowe piwo.
1. Pottarnir á Drangsnesi – ciekawie usytuowane gorące wanny nad zatoką. Jedno z ciekawszych miejsc i za darmo. Obok jest prysznic i przebieralnia za darmo, więc można wziąć prysznic i ogarnąć „higienę osobistą”.
2. Zwiedzanie miasta Akureyri – duże miasta mają to do siebie, że łatwiej jest umówić się z kimś lokalnym na spotkanie za pośrednictwem witryny Couchsurfing, o której pisałem w artykule, pt. Couchsurfing, czyli jak znaleźć nocleg i anioła stróża. Idealne miejsce do poznania Polaków, którzy mieszkają na Islandii czy też Islandczyków.
Dzień 5. Kierunek interior (środek wyspy)
Interior sam w sobie jest fantastyczny. Przestrzenie sprawiają, że ma się poczucie podróży po innej planecie.
Z Akureyri kierujemy się na zachód, by zjechać na drogę F35 – zjazd z głównej drogi w kierunku południa. Jest to droga o oznaczeniu F, co oznacza, że nie jest utwardzona i nie ma tam rzek. Dla zdecydowanej większości aut, będzie odpowiednia.
Mijały nas zwykłe osobówki (niskie). Nasza KIA Sportage 4×4 sprawdziła się wyśmienicie. Na trasie znajdziesz piękne gorące źródło (bezpłatne), a obok infrastrukturę: prysznice, restauracje i schronisko, gdzie można nocować. Niesamowite miejsce. Lokalizację znajdziesz na vlogu poniżej.
Dzień 6. Jedź dalej na południe
Jadąc na południe będziesz przejeżdżać blisko Długiego Lodowca, tak w wolnym tłumaczeniu wychodzi jego nazwa. Tam polecam 2 aktywności:
1. Skutery śnieżne na lodowcu, jedno z ciekawszych aktywności. Bawiłem się przednio. Więcej o skuterach na Langjokull przeczytasz: tutaj. My wyjeżdżaliśmy (zbiórka) była tutaj.
2. Rafting górską rzeką – niezła adrenalina.
3. Później polecam odwiedzić instagramowe (popularne) gorące źródło o nazwie Hrunalaug – lokalizacja źródła.
Dzień 7. Powrót do Rejkiaviku i lot do domu
7 dni podróży dało w kość, więc czas na relaks. Myślę, że świetnie sprawdzi się wizyta w Sky Lagun lub w komercyjnie wypromowanej Blue Lagune. Polecam kupić kartę sim firmy NOVA i tam w aplikacji, są przeróżne promocje atrakcji i jedzenia – 2 for 1. Możesz kupić 2 bilety do Sky Lagune w cenie 1.
Rzuć okiem na artykuł, pt. „Podróż po Islandii – 12 praktycznych informacji„. Pisałem tam szerzej o tej promocji.
Inspiracja w formie vlogów z Islandii
Mój pobyt na Islandii trwał prawie pół roku. W trakcie powstało 43 odcinki. Jeśli szukasz inspiracji i wiedzy na temat Islandii, życia tam, pracy i podróżowania to polecam serię JAK TO DALEKO na Islandii.
W playliście wszystkie odcinki są poukładane chronologicznie od pierwszego do ostatniego.
Plan podróży po Islandii – pakuj się i jedź
Plan podróży po Islandii, jak widać nie musi być nudna. Powyżej punkt po punkcie masz zakreślony plan podróży, który możesz śmiało modyfikować. Co więcej polecam Ci zajrzeć do artykułów z darmowymi atrakcjami i z płatnymi atrakcjami na Islandii.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji, żeby „uszyć” swój plan podróży na 7 dni to polecam również przejrzeć te artykuły:
Szerokiej i bezpiecznej drogi! Koniecznie wyślij fotę z podróży na Instagramie: @jaktodaleko.