Wiza do Egiptu – krok po kroku

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Jak zrobić wizę do Egiptu? Ile kosztuje wiza do Egiptu? Ile trwa wiza do Egiptu? Egipt, Egipt i Egipt. Obiekt westchnień w latach 90 wielu Polaków. Jak powiedziała jedna z turystek spotkana w Egipcie: “Egipt, nic się nie zmienił… Arabowie go zamieszkujący również”. Arabowie jak to Arabowie. Mam wrażenie, że są identyczni w każdym z arabskich krajów. Ich mentalność jest nie do podrobienia.

Dziś jednak nie będziemy rozpisywać się o Arabach czy piramidach. Naszym celem jest wyrobienie wizy. Oczywiście cel ten musi spełniać 2 warunki, czyli szybko i tanio. Każdy Arab wie, że ziarnko do ziarnka i będzie wielbłąd. Tak i my ruszajmy wyrobić kawałek świstka, który pozwoli zobaczyć piramidy.


Wiza do Egiptu – Półwysep Synaj za darmo!

To ważne. Jeżeli zamierzasz zostać tylko i wyłącznie na terytorium Półwyspu Synaj to wiedz, że będziesz mieć wizę za darmo (Visa Sinai only – free). Po przylocie lub na granicy wystarczy powiedzieć, że celem podróży jest tylko i wyłącznie Półwysep Synaj. Jeżeli poproszą o uiszczenie opłaty to oznacza, że oszukują! Prawdopodobieństwo jest małe, jednak warto być świadomym.

Jeżeli planujesz odwiedzić Kair, Asuan, Hurgadę, Luxor, etc. to musisz posiadać normalną wizę turystyczną.


Wiza turystyczna do Egiptu – praktyczne informacje

Poniżej zamieszczam praktyczną listę informacji, które mogą rozwiać wiele niedomówień. Jak widać punktów jest niewiele. Otrzymanie wizy do Egiptu jest jednym z prostszych procesów.

1. Paszport – powinien być ważny co najmniej pół roku (180 dni). Jeżeli Twój jest ważny, np. 175 dni to wiedz, że nie ma sensu ryzykować. Lepiej wyrobić nowy.

2. Dziecko – niezależnie od wieku musi posiadać wizę.

3. Szczepienia – nie ma wymaganych szczepień do otrzymania wizy.

4. Zaproszenie – nie potrzebujesz żadnego specjalnego zaproszenia.

5. Dni urzędowo wolne od pracy w Egipcie to: piątek i sobota.

6. Podczas ramadanu również niektóre urzędu mogą mieć zmienione godziny pracy.


Typy wiz do Egiptu i ceny

1. Wiza turystyczna jednokrotna – 30 dni – 25 $

2. Wiza turystyczna wielokrotna – 60$

3. Wiza dyplomatyczna – rygorystycznie obwarowana, więcej informacji w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, np. w Warszawie.

4. Wiza Synaj Free – darmowa


Ubezpieczenie zdrowotne – wiza do Egiptu

Czy trzeba mieć? TAK. Choć mnie na granicy nie sprawdzali z ubezpieczenia to w wymogach wizowych napisane jest, że należy posiadać. Ubezpieczenie NFZ – EKUZ, oczywiście nie obowiązuje, gdyż Egipt nie należy do Europy.

Polecam zagłębić się w artykule, pt. Ubezpieczenie turystyczne na podróż – jakie?. Oczywiście można zaryzykować i pojechać bez. Prawdopodobieństwo, że będą sprawdzać jest małe. Tu chyba bardziej chodzi o Twój komfort psychiczny, typu: “A gdyby coś to mam”.


Wiza do Egiptu – na przejściu granicznym

Przekraczając granicę lądem możesz spokojnie zakupić wizę Egipską. Najlepiej jest ubiegać się o nią przez internet online. W innym przypadku mogą żądać zaproszenia od kogoś w Egipcie i jak to Arabowie ściągnąć z Ciebie kolejne 25$ za świstek, który trzeba mieć, a Ty nie masz. Taką sytuację miałem na granicy Izrael – Egipt. Dziś bym aplikowałbym o wizę online na stronie gov – tutaj. 

evisa-egipt

Wiza do Egiptu – online

Oficjalna strona do aplikowania o wizę egipską – https://www.visa2egypt.gov.eg

Jest to najlepsza i najszybsza opcja, jeżeli planujemy zwiedzić Egipt bardziej kompleksowo, niżeli tylko wizyta na Półwyspie Synaj. Strona jest prosta i intuicyjna. Język angielski usprawnia cały proces aplikowania.

Trzeba założyć konto, a następnie wypełnić wniosek wizowy. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie korzystać z pośredników online, którzy naliczają dziwne koszty, często koszty są ukryte i widzisz je w momencie jak z konta zabiera Ci więcej pieniędzy, niż było napisane.

wiza-egipt-aplikowanie-online

Tworzysz nowy niosek o wizę i wypełniasz go krok po kroku. Nie ma wielkiej filozofii. Musisz jednak znać podstawy angielskiego. Jeżeli tak nie jest to posłuż się dzieckiem, sąsiadem lub translatorem google.

W polach o to, co będziesz robić podczas pobytu wpisz najbardziej powszechny plan, który turyści realizują, czyli: Piramidy w Gizie, Luxor, Asuan, rafa koralowa w Hurgadzie, jazda jeepem po pustyni. Myślę, że urzędnik, który będzie widział, że chcesz zostawić tam dużo pieniędzy spojrzy na Twój wniosek przychylnym i standardowym okiem – “A z Europy… Standardowy turysta”. I o to chodzi.

Tam, gdzie zapytają o noclegi. Znajdź jakiś hostel/hotel na bookingu i wpisz jego adres. To, że będą Cię sprawdzać i dzwonić do hotelu jest mało prawdopodobne. Uwierz mi. Czy Ci by się chciało sprawdzać tysiące ludzi w ten sposób? No właśnie.

Opłatę wykonaj ze swojego konta walutowego lub debetowego. Przewalutowanie nastąpi automatycznie po kursie bankowym.


Czy w Egipcie jest bezpiecznie?

Ministerstwo spraw zagranicznych opisuje Egipt, tak jakby był to kraj prawie na równi z Pakistanem czy Irakiem. Jak przeczytasz kilka informacji to odnosisz wrażenie, że jak tam pojedziesz to możesz naprawdę zostać porwanym lub zginąć. Kilka przykładów:

“W Egipcie obowiązuje stan wyjątkowy. Spodziewać się należy wzmocnionych kontroli na ulicach…”.

“W Egipcie występuje wysokie zagrożenie terroryzmem. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach najbardziej narażonych na ataki…”.

“Obywatelom polskim planującym wakacje w Egipcie zaleca się wybór wyjazdów grupowych organizowanych przez certyfikowane biura podróży…”.

Trzeba przyznać, że potrafią budować napięcie. Podróżowałem samotnie po Egipcie. Przemierzałem kilometry na hulajnodze, autostopem i spałem pod namiotem lub u ludzi, którzy mnie zaprosili. Czy Egipt jest niebezpieczny tak jak pisze MSZ? Mam wrażenie, że przesadzają. Nie wiem, jaki mają w tym cel. Polecam podchodzić do tych informacji z dużą dozą dystansu.

W podróży po Egipcie po prostu bądź ostrożny i czujny. Polecam zapoznać się z kilkoma artykułami dotyczącymi bezpieczeństwa:

1. Bezpieczeństwo w podróży – 12 praktycznych rad

2. Bezpieczne wakacje – 20 praktycznych porad

3. Gdzie schować pieniądze w podróży? – 8 sposobów


Ambasada Egiptu w Warszawie

Tu również możesz ubiegać się o wizę. Pamiętaj, by mieć kolorowe xero pierwszej strony paszportu.

Dane kontaktowe:

Ambasada Egiptu
ul. Alzacka 18
03-972 Warszawa

tel. 22 590 66 00


Wiza do Egiptu – podsumowanie

Podsumowując cały wywód o wizie do Egiptu muszę powtórzyć się raz jeszcze. Wyrobienie  jest naprawdę proste i wymaga poświęcenia 25$ oraz odrobiny czasu. Można oczywiście zrobić ją osobiście w Ambasadzie Egiptu – Warszawa. Jednak wygodniej będzie online.

Ciekaw jestem, jakie są Twoje odczucia względem Egiptu i wizy egipskiej. Daj znać w komentarzach, z chęcią przeczytam i odpowiem. Powodzenia i nie daj się arabskiej mentalności.

egipt-podroznik-jakimiuk
Piramidy w Gizie – Egipt
komentarze: 10
 1. Witam

  Bylam w egipcie okolo 5 lat temu wSharm elShaik ale w tym rolu planujemy sie wybrac znowu lecz do Hurgady. 1szy wyjazd byl organizowany przez biuro podrozy a wize wyrabialismy po przylocie na lotnisku. Czytam teraz i wszedzie radza
  Aby wyrobic online jednak zastanawiam sie czy opcja 2ga czyli ta poprzylocie nadal obowiazuje? Czy tez teraz zmienily sie zadady i trzeba aplikowac o wize do Egiptu przed wjazdem?

  Prosze o jakies info.

  Dziekujr i pozdrawiam
  Monika

  1. Pani Moniko, szczerze to nie mam pojęcia. Sytuacja z COVIDEM wprowadziła na granicach w wielu krajach spore zamieszanie. Trzeba by usiąść i wczytać się na stronie ambasady. Ze swojej strony proponuję zadzwonić do ambasady Egiptu w PL i podpytać. To będzie najszybsza i najprostsza droga zdobycia rzetelnej informacji. Powodzenia!

 2. co do e-wisa (stan /01/2020r.): Do mnie link na email nie przyszedł jak obiecano… tylko email o potwierdzeniu płatności kartą i info, że wniosek jest przetwarzany. Przez to czekałem 14 dni i coś mnie ruszyło, aby zalogować się na konto e-wizy ponownie – tam wszystko było – 2 dni po płatności.

 3. Niestety już drugi dzień próbuję wyrobić wizę on-line. Nie przyszedł żaden link aktywacyjny na maila. Jak próbuję zakładać konto na nowo, to wyświetla się komunikat, że konto istnieje, ale jest nieaktywne. I tak błedne koło.

  1. Czy finalnie udało się wyrobić wizę? Czy wybrała Pani stronę rządową Egiptu? Niestety są witryny podszywające się i wyłudzające pieniądze. Trzeba uważać!

 4. Nie ma w internecie informacji (nawet na stronie gov) czym jest wiza wielokrotna. Czy to takie oczywiste?
  Szkoda, że tutaj też brakuje takiej informacji.

  1. Witaj,
   wg mnie nielimitowana, na okres ważności wizy, w innym przypadku masz jednokrotną, dwukrotną, trzykrotną itd
   pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ