Wiza do Mongolii w Irkucku – krok po kroku

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Szukasz informacji o tym jak wyrobić wizę do Mongolii w jednym z rosyjskich miast, a dokładnie Irkucku? Jesteś w doskonałym miejscu. Krok po kroku opiszę jak cały proces przebiegał w moim przypadku. Na wstępie chciałbym jednoznacznie zaznaczyć, że wyrobienie tejże wizy jest banalnie proste. Poziom trudności można określić na 2 w skali od 1 do 10. Teraz na Twojej twarzy powinien pojawić się uśmiech. 

 


Wyrabianie wizy do Mongolii w Polsce? A może polski pośrednik?


Zanim przejdziemy do procesu wyrabiania samej wizy nasuwa się zasadnicze pytanie, czy nie jest rozsądniejszym zakupić wizę jeszcze w Polsce? Można teoretycznie zaoszczędzić czas i pieniądze? Tak kiedyś usłyszałem od pewnych turystów, którzy przemierzali trasę Rosja – Mongolia. Prawda jednak jest taka, że proces wyrobienia wizy mongolskiej w Polsce jest dłuższy, a koszt podobny do tego z Irkucka. Czy warto brać pośrednika podczas wyrabiania mongolskiej wizy w Polsce? Uważam, że to zbędny wydatek.

Wszystko rozchodzi się tak naprawdę o to, czy masz chęci i czas zająć się tym będąc jeszcze w Polsce.

 


Wiza mongolska i Irkucku i mity o niej


W internecie można znaleźć wiele mitów dotyczących wizy mongolskiej w Irkucku. Poniżej przedstawię kilka z najważniejszych, które mogłyby niepotrzebnie przyprawić Cię o ból głowy:

 • Nie musisz być zarejestrowany na terenie Rosji, aby uiścić opłatę wizową. Nie musisz mieć żadnego kwitka, który to poświadczy. Ja podczas swojej podróży nie stawiłem się na komisariacie policji, żeby zgłosić swój pobyt. Poszedłem do banku i normalnie wykonałem przelew z dodatkową prowizją pobraną przez bank.
 • Kolejek pod Ambasadą Mongolii w Irkucku nie ma, gdyż proces wydawania wiz został bardzo mocno usprawniony.
 • Kilkudniowy czas oczekiwania na wizę jest fikcją. Wizę otrzymuje się dosłownie w trybie ekspresowym.
 • W sezonie turystycznym (czytaj lato) mówią, że ciężko jest dostać wizę – bujda.

 


Jakie dokumenty trzeba mieć, aby otrzymać mongolską wizę w Irkucku?


Proces ubiegania się o wizę w Irkucku jest o wiele prostszy i przyjemniejszy, niż ten w Polsce. W Ambasadzie Mongolii żądać będą od Ciebie:

 • ważny paszport,
 • zdjęcie paszportowe,
 • rezerwację hotelową – tutaj pozwolę sobie się rozpisać. Oczywiście nie miałem takowej. Masz 3 opcje. Pierwsza to faktycznie wykupić jakieś noclegi. Druga to zarezerwować noclegi na bookingu (nie opłacić ich), wydrukować rezerwację, a następnie wycofać ją. No i trzecia na wariata (taka którą zastosowałem ja). Wchodzisz na goole maps. Klikasz Ułan Bator i szukasz jakieś ulicy w centrum. Dopatrujesz jakiś mongolski adres, wymyślasz fikcyjnego Mongoła i na wniosku wpisujesz człowieka ducha, który jest Twoim przyjacielem i da Ci dach nad głową. 
 • wniosek – dostaniesz na miejscu,
 • opłata wizowa – jak ja wyrabiałem wizę trzeba było pójść do pobliskiego banku. Aktualnie ponoć można zrobić to na miejscu, a do tego mają terminal i można zapłacić kartą.

 


Gdzie jest Ambasada Mongolii w Irkucku?


Znalezienie ambasady jest bardzo proste. Na wszelki wypadek podaję adres:

 • Ulitsa Lapina, 11, Irkutsk, Irkutskaya oblast’, Rosja, 664003
 • ул. Лапина, 11, Иркутск, Иркутская обл., 664003

W razie czego łap numer kontaktowy: +7 395 234-22-95. Pamiętaj, żeby w razie czego jeśli nie jesteś pewien/pewna to poproś, żeby ktoś na ulicy zadzwonił i zapytał, czy ambasada jest czynna. Są różne święta narodowe, etc. Ja osobiście mam do tego typu “incydentów” szczęście.

 

 


 

 


Ile kosztuje i trwa wyrobienie wizy turystycznej do Mongolii w Irkucku?


Koszt wizy turystycznej jednorazowego wjazdu i wyjazdu to koszt 70$. Można kupić podwójnego wjazdu i wyjazdu – kosztuje nieco drożej. Ile trwa wyrobienie wizy? U mnie Pani powiedziała, żebym przyszedł za 4 godziny i jak punktualnie się stawiłem to świeżutka wiza już na mnie czekała.

 


Szerokiej drogi!


Mongolia to piękny kraj. W sumie jest to jedna z moich ulubionych części świata do podróżowania. Jeśli zamierzasz jeszcze odwiedzić Chiny to podrzucam Ci kolejny praktyczny przewodnik, w którym krok po kroku w Ułan Bator (Mongolia) wyrobisz wizę do Chin: Chińska wiza w Ułan Bator – krok po kroku. Tymczasem w ramach motywacji podsyłam poniżej zdjęcie z Mongolii, kraju wszechobecnego stepu i ciszy.

 

 

 
komentarze: 4
 1. Serio? Potwierdzenie transportu. To trochę kpina. Na dobrą sprawę można pewnie się postawić. A jeżeli ktoś zechce pokonać ten odcinek na koniu czy pieszo. Ekstra, że wszystko poszło u Ciebie dobrze! Dzięki za ten komentarz.

 2. Siema. Robiłem wizę pod koniec sierpnia 2019. Wszystko poszło dobrze tylko zażądali ode mnie potwierdzenie transportu do Mongolii (za 120zł wykupiłem busa z Ułan Ude do Ułan Bator). Wizę miałem gotową na drugi dzień. Pjona

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ