Wiza do Tunezji i informacje praktyczne

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Wiza do Tunezji, czy to skomplikowana procedura? Tunezja to kraj w północnej Afryce położony między Algierią, a Libią. Popularny kierunek wielu turystów. Polacy najchętniej udają się w te rejony jesienią i zimą, kiedy polskie warunki atmosferyczne nie rozpieszczają. Chęć łapania promieni słonecznych jest w zupełności zrozumiała, biorąc pod uwagę fakt pozytywnego wpływu na nastrój i efektywność.

Poniżej znajdziesz masę informacji praktycznych odnośnie wizy do Tunezji, opłaty wyjazdowej, rzeczy, które możesz wieźć, a których nie możesz, bezpieczeństwa w kraju, narkotyków i wiele innych.

Wiza do Tunezji, czy ogóle trzeba ją wyrabiać?

Dobra wiadomość! Jest to informacja sprawdzona! Obywatele polscy udający się do Tunezji są w 100% zwolnieni z obowiązku posiadania wizy. Warto jednak wspomnieć, iż po przekroczeniu granicy lub przylocie od dnia wbicia pieczątki wjazdowej w paszporcie, można bezpłatnie przebywać na terytorium Tunezji, aż 90 dni. J

Jako ciekawostkę dodam, że powyższe zwolnienie z obowiązku wizowego zostało wprowadzone w życie 8 sierpnia 2008 roku i tyczy się zarówno podróżujących indywidualnie (np. Autostopowiczów, Backpackersów, etc.) oraz podróżujących grupami z biur podróży.

Za przekroczenie pobytu powyżej 3 miesięcy, przy wyjeździe na granicy naliczana jest kara w wysokości około 20 dinarów za tydzień, co daje około 25 zł. Oczywiście, też trzeba się tłumaczyć.

Opłata wyjazdowa z Tunezji

Nic nie ma za darmo. Tunezja wywęszyła pieniądz z turystycznych kieszeni. Wjazd na 90 dni jest darmowy, jednak wyjazd już nie. Zgodnie z informacjami w 2018 roku podatek wyjazdowy od osoby wynosił 30 dinarów. Na dzień dzisiejszy to jakieś 38 zł. Z jednej strony nie jest to dużo, z drugiej w krajach arabskich jeśli da się wyciągnąć od turysty pieniądze to robi się to z uśmiechem na twarzy. Koniecznie sprawdź jaka jest aktualna cena podatku. Jeżeli nie uda Ci się znaleźć świeżej informacji to załóż z góry, że jest to jakieś 50 zł na osobę.

Informacje paszportowe przed wjazdem / wlotem do Tunezji

Pierwsza i najczęściej zapominana kwestia w podróżowaniu to ważność paszportu. Paszport musi być ważny, co najmniej 3 miesiące od daty, którą wpiszesz jako wyjazdową. Przykładowo jeżeli planujesz wrócić 29 września to paszport musi być ważny 29 grudnia. Rozumiesz? Pamiętaj również, że powyższy wymóg dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci!

Oczywiście jeżeli paszport będzie ważny to zapomnij, że Cię wpuszczą. Tunezja to kraj arabski. Niestety nie potrafię zrozumieć krajów arabskich na bazie swoich doświadczeń. Jest takie prawo, które wymyśliłem i które mi się zawsze sprawdza: Jeżeli coś może się wydarzyć to bądź pewien, że wydarzy się w kraju arabskim. Arabowie są co najmniej dziwni. Z igły, potrafią zrobić widły. Jeśli zdjęcie będzie niewyraźne w paszporcie, strona będzie nieco przetarta, paszport zostanie zalany, etc. to wiedz, że potencjalny Arab, będzie kręcił nosem. A ty będziesz tłumaczyć się jakbyś chciał wwieźć do Tunezji 100 kilogramów złota.

*RADA: Jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek incydentu, np. paszport, będzie uszkodzony mechanicznie, etc. To radzę pokornie przepraszać, by celnik poczuł się niczym pan i władca. Zapewniać, że po powrocie paszport zostanie wymieniony. Wszelkie próby dyplomacji i argumenty są zbyteczne. Przerabiałem w różnych sytuacjach. Uwierz mi, jeśli chcesz zaoszczędzić sobie frustracji.

sahara-tunezja-pustynia-piasek-wiza-do-tunezji
Pustynia Sahara / fot. Rubén Bagüés

Co można wieźć do Tunezji, a czego nie?

Przepisy celne w Tunezji mówią, że:

 • NIE MUSISZ zgłaszać ilości gotówki do 5000 TND, czyli około 6250 zł (W praktyce jest to prawo martwe i nikt tego nie sprawdza).
 • NIE MA OGRANICZEŃ jeżeli chodzi o wymianę pieniędzy na walutę miejscową.
 • ZABRONIONY jest wywóz waluty tunezyjskiej (Prawo martwe, za kilka dinarów schowanych po kieszeniach nikt nie wpakuje polskiego turysty do więzienia. Zawsze można rżnąć głupa i udawać, że się nie wiedziało. A tak na marginesie mało, kto to sprawdza).
 • MOŻESZ wwieźć 400 papierosów lub cygar.
 • MOŻESZ wwieźć 2 litry alkoholu do 25% i 1 litr powyżej 25%.
 • MOŻESZ mieć 2 aparaty fotograficzne (W dobie cyfryzacji jest to prawo martwe).
 • MOŻESZ mieć 1 kamerę do filmowania (Jak wyżej, prawo martwe. Elektronika stała się tak powszednia, że nie masz co się obawiać).

Pamiętaj, że Twój telefon ma moc i możesz przywieźć świetne zdjęcia wykonane przy jego zastosowaniu. Poczytaj artykuł, pt. Fotografowanie smartfonem w podróży, czy to ma sens?

Bezpieczeństwo w Tunezji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma w zwyczaju mocno przestrzegać, więc to robi. Wspominają o możliwości wystąpienia protestów, manifestacji, o zamachach terrorystycznych, blokowaniu dróg, etc. Odradzają podróż do rejonów:

 • na pogranicze tunezyjsko – algierskie;
 • do Parku Narodowego Jebel Mgilla;
 • do Parku Narodowego Jebel Chambi;
 • na pustynię w południowej części kraju, z wyjątkiem miejscowości turystycznych: Tozeur, Nafta, Douz, Matmata oraz Tatawin wraz z okolicznymi ksarami (w promieniu 20 km);
 • na pogranicze tunezyjsko-libijskie.

Oczywiście uważam to za jawne przegięcie. Jednak muszą informować. Turyści z biura podróży i tak będą pod baczną opieką pilota, a ich trasa jest z góry wyznaczona po “bezpiecznych” miejscach. Dla turystów indywidualnych jedyne, co mogę powiedzieć to fakt, że bardzo często w takich miejscach “zagrożonych” jest bezpieczniej, niż w tych turystycznych. Jest to moje prywatne zdanie i proszę się nim nie sugerować w ochronie własnego bezpieczeństwa.

Polecam przeczytać od deski do deski artykuł, pt. Bezpieczne wakacje – 20 praktycznych porad. To wpis z podstawowymi praktycznymi radami, które powinien znać każdy turysta. Warto również zawiesić oko na artykule, pt. Bezpieczeństwo w podróży – 12 praktycznych rad. Od praktycznych informacji głowa nie boli.

Tunezja – ubezpieczenie na wyjazd

Udając się do Tunezji jesteś zobligowany do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. W sytuacji jeśli coś się stanie i ubezpieczyciel odmówi zapłacenia na konto szpitala rachunku za leczenie, mogą Cię nie wypuścić ze szpitala. W takiej sytuacji należy uiścić opłatę z własnej kieszeni. Następnie po powrocie do kraju ubiegać się o zwrot od ubezpieczyciela.

Jeśli zastanawiasz się nad tanim ubezpieczeniem w podróż do Tunezji to polecam artykuł pt. Ubezpieczenie turystyczne na podróż – jakie? Nie zapominaj również o własnym rozsądku. To dzięki niemu jeszcze pewnie żyjesz.

treking-podroz-sahara-pustynia-piasek
Podróż przez piaski pustyni / fot. Randy Tarampi

Narkotyki i tunezyjskie prawo

Jeżeli policja zatrzyma Cię z minimalną ilością narkotyków lub zatrzyma Cię odurzonego i udowodni, że jesteś pod wpływem środków psychoaktywnych (co jest mniej prawdopodobne) to wiedz, że grozi Ci kara wieloletniego więzienia.

Osobiście nie chciałbym borykać się w kraju arabskim z takim tematem. W razie jakiejkolwiek sytuacji warto pamiętać o sile potocznej “łapówki”. Warto również uważać na akcje, w których policjanci sami podrzucają do auta narkotyki i próbują wyłudzić pieniądze na bezbronnych i przestraszonych turystach. Warto mieć się na baczności zwłaszcza w miejscach imprezowych.

Podsumowanie wizy do Tunezji i informacji praktycznych

Jak widać organizacja wyjazdu do Tunezji od strony wizowej nie jest wcale skomplikowana. Nie zawaham się użyć sformułowania banalnie prosta. Tunezja jednym słowem czeka na Ciebie! Mam nadzieję, że pozostałe informacje praktyczne poszerzą twoją wiedzę o tym kraju, a co za tym idzie pozwolą go lepiej zrozumieć podczas podróży.

Jeśli nie jesteś w 100% przekonany na podróż do Tunezji i wahasz się z wyborem to podsyłam Ci wpis z kilkoma alternatywnymi destynacjami, które niewątpliwie sprawdzą się zwłaszcza w okresie chłodu w w naszym kochanym kraju, pt. Krótkie loty w ciepłe kraje, czyli ucieczka od zimna. Jestem przekonany, że znajdziesz coś dla siebie.

Jestem bardzo ciekawy, czy to Twoja pierwsza podróż do Tunezji? Jeśli tak to daj koniecznie znać o swoich obawach. Jeśli nie to obowiązkowo podziel się spostrzeżeniami z pobytu. Może udało Ci się odnaleźć ciekawe miejsca warte odwiedzenia? Daj znać! Twoja opinia ma znaczenie i może pomóc innym.

komentarze: 9
 1. Zaskoczyła mnie tutaj informacja o jakiejś opłacie wyjazdowej. Tak owszem była ale tylko przez jakieś parę miesięcy w 2015 roku, potem na bank czegoś takiego nie było. I z tymi martwymi prawami celnymi też bym się nie rozpędzała, wszystko zależy na jakiego celnika trafisz. Jeden bedzie sprawdzał wszystko inny popatrzy i nic się nie odezwie.

 2. Nie bardzo ma przekonanie do tych rejonów , i jak widać bardziej czytam o nich niż je odwiedzam . Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ,opłata wyjazdowa jest zawsze bez znaczenia na jak długo się udajemy , a pobyt powyżej 90 dni wymaga jeszcze opłaty wizy lub kary .

 3. Ta praktyka podrzucania narkotyków przez policję to zmora tamtego regionu, nie tylko Tunezji. Skutecznie mnie to zniechęca. Niby prawdopodobieństwo jest małe, ale dla mnie wystarczająco niekomfortowe.

 4. Jeszcze nie spotkałam się z opłatą wyjazdową z jakiegoś kraju. Takie mało przyjemne zakończenie urlopu 😉 i trochę irytujące, jak chcesz wydać całą gotówkę przed wyjazdem, ale musisz pamiętać o opłacie wyjazdowej 😉

  1. Opłaty wyjazdowe funkcjonują i są bardzo powszechne zwłaszcza w krajach afrykańskich. Daleko nie trzeba szukać – obok Tunezji, jest Egipt, który również takową opłatę nakłada na podróżujących. Później mamy Sudan, który co prawda wyjazdowej opłaty nie ma, jednak nadrabia to opłatą wjazdową. Ehh…

 5. Duża ilość praktycznych informacji przydaje się przed wyjazdami, twój wpis zdecydowanie pomoże osobom, które wybierają się w te rejony.

 6. Odwiedziłam Tunezję dwukrotnie- za pierwszym razem z biurem podróży, za drugim razem podróżowałam na własną rękę. Nie miałam osobiście żadnych problemów ani z przekroczeniem granicy ani z poruszaniem się na miejscu. Jedynie przy wysiadaniu z samolotu musiałam trochę dłużej tłumaczyć dlaczego przyjechałam sama a nie z biurem podróży. Mnie kraj zachwycił ale wiem że opinie ludzi są podzielone w tym temacie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ