Wiza turystyczna do Iranu – krok po kroku

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Wiza turystyczna do Iranu – jak ją dostać? Jeśli tu jesteś, oznacza to, że chcesz wybrać się do Iranu. Nie tyle, co chcesz, a pragniesz! Znam to uczucie, kiedy wertujesz tonę blogów i stron chcąc znaleźć najczytelniejszy, a zarazem najkrótszy wpis praktyczny na temat wyrobienia irańskiej turystycznej wizy i wciąż masz wrażenie po przeczytaniu, że ten cały proces Cię przerasta.

Dobrze, że jesteś na Jak To daleko, tu krok po kroku pokażę jak szybko i bez stresu wyrobić ten kawałek makulatury, który da Ci zielone światło na wizytę w tym pięknym kraju. Ku woli sprostowania! Swoją wizę wyrabiałem w czerwcu 2017 roku i wszystkie poniższe sugestie, będą oparte na moich doświadczeniach.


Jak zrobić Wizę turystyczną do Iranu?

Tutaj znajdziesz krok po kroku, jak zrobić wizę turystyczną do Iranu. Dziele się z Tobą swoimi praktycznymi doświadczeniami, bo wiem, że chcesz dotrzeć do tej zagadkowej Krainy Persów.

1. Informacje podstawowe o Ambasadzie Iranu

Ambasada Iranu działa bardzo sprawnie. Kontakt jest wręcz doskonały. Za każdym razem udawało mi się dodzwonić, jak i również otrzymywałem odpowiedzi na zapytania mailowe. Wzorowo – chwali się.

 • adres: ul. Królowej Aldony 22, 03-928 Warszawa
 • email: consular@iranemb.pl
 • www: strona oficjalna
 • metoda odbioru wizy: osobiście lub za pośrednictwem kuriera
 • godziny składania i odbioru dokumentów: od poniedziałku do piątku w godz. 14 – 15
 • informacja telefoniczna: w godzinach 9 – 12 (tel. 22 – 6175627) 

2. Może alternatywa i wiza na lotnisku już w Iranie?

Nie próbowałem tej opcji. Wizę na lotnisku można wyrobić bezpośrednio po przylocie do Iranu. Wszystkie informacje, które przeczytasz w tym podpunkcie są wiedzą pozyskaną z oficjalnej strony Ambasady Iranu.

Wszyscy obywatele Polski, posiadający paszporty zwykłe, z wyjątkiem osób, których wnioski wizowe zostały odrzucone. To słowo “odrzucone” daje do myślenia. Chodzi tu pewnie o wnioski, które były składane w przeszłości i z jakichś pobudek zostały odrzucone. Tak, czy inaczej osoby takie mogą zgłaszać się osobiście do Biur ds. Paszportów i Wiz Ministerstwa Spraw Zagranicznych na międzynarodowych lotniskach Islamskiej Republiki Iranu takich jak: Tehran, Kisz, Keszm, Buszehr, Sziraz, Tebriz, Meszhed i Czahbahar, w celu uzyskania 30 – dniowej wizy turystycznej lub pielgrzymkowej.

Cena wizy lotniskowej wynosi 75 euro, czyli na dzień 19.09.2017 jest to koszt: 321 zł


3. Warunki otrzymania – wiza turystyczna do Iranu na lotnisku

 • Osoby ubiegające się o wizę turystyczną lub pielgrzymkową nie mają pozwolenia na pracę lub naukę w Islamskiej Republice Iranu.
 • Wiza lotniskowa nie jest wydawana osobom posiadającym paszporty dyplomatyczne, służbowe oraz dziennikarzom  i reporterom. Wymienione osoby muszą starać się o wizę w ambasadach Iranu.
 • Paszporty osób starających się o wizę muszą być ważne co najmniej przez 6 kolejnych miesięcy.
 • Wymagane jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego na międzynarodowych lotniskach Iranu – nie mam zielonego pojęcia ile to kosztuje…

Uwagi: Osoby nie spełniające powyższych wymogów ponoszą pełną odpowiedzialność oraz koszty związane z odrzuceniem wniosku. 


4. Czyli wiza lotniskowa jest tańsza i szybciej można ją dostać?

Tak i nie. Tak, ponieważ płacisz jedynie 321 zł, jednak nigdzie nie jest wspomniane, że potrzebujesz numer referencyjny, a żeby go wyrobić musisz mieć zaproszenie. Zamknięte koło, do tego ubezpieczenie turystyczne, które trzeba wykupić na lotnisku. Nie znam nikogo, kto by pokusił się na wyrobienie wizy lotniskowej. Jak dla mnie jest zbyt dużo znaków zapytania. Na miejscu można się nabawić biegunki ze stresu. My skupimy się na tym jak zrobić wizę turystyczną do Iranu stacjonarnie w Polsce.


5. Ważne zmiany odnośnie wizy na lotnisku

EDIT 21.09.2017: (ważne!)

Okazuje się, że już od 2 lat wiza na lotnisku jest dostępna bez większych komplikacji. Taką informację otrzymałem na kilku portalach społecznościowych po opublikowaniu tego wpisu.

Większość znajomych wyrabiała wizę na lotnisku. Ja też, szczególnie po tym jak przeczytałam o doświadczeniach koleżanki w ambasadzie…

Ja swoją wyrobiłem bezproblemowo w Gruzji w Batumi. Wypełnia się formularz, płaci 50 euro i następnego dnia można odebrać. Nie trzeba numerów referencyjnych, rezerwacji i innych pierdół. Polecam. (odpowiedź na powyższy komentarz: Podobnie jest w konsulacie w Trabzonie. Tam dostają nawet ci, którym odmówiły konsulaty we własnym kraju).

Ja bym jednak skłaniał się nadal ku opcji wizy kupowanej na lotnisku. Przerabiałem temat w maju, bezproblemowo się to odbyło – 75€ od osoby, trochę formalności i po godzinie cała rodzina miała wizy w paszportach.


6. Jak wygląda wiza turystyczna do Iranu?

Wiza turystyczna opiewa na 30 dni, rzecz jasna można ją przedłużyć, będąc już w Iranie. Tak, czy siak warto również wiedzieć, że wiza ma ważność 3 miesięcy od jej wystawienia. Czyli przekładając na chłopski rozum, masz 90 dni, żeby od odebrania wizy w Warszawie dotoczyć się czymkolwiek do Iranu (uśmiech). 

wiza-turystyczna-do-Iranu
Wiza turystyczna do Iranu

7. Wiza turystyczna – samodzielnie – ile trwa wyrabianie?

Niektórzy powtarzają, że bez agencji nie da się wyrobić tej wizy. Jest to powielane kłamstwo. Zrobisz to samodzielnie i zaoszczędzone pieniądze wydasz na narkotyki, np. czekoladę. Zatem musisz wiedzieć, że cały proces trwa około 14 – 20 dni. Nie da się tego przyśpieszyć w żaden sposób. Zrozumiesz wszystko, jak przeczytasz do końca. Zatem nie zwlekaj tylko zacznij działać.


8. Pierwszy krok (I): Numer referencyjny

Zdobycie numeru nie jest żadnym wyczynem. Jedyne, co musisz mieć to pieniądze i podstawową znajomość języka angielskiego, by skontaktować się z irańską agencją turystyczną. Jak to wygląda krok po kroku:

 • wchodzisz na stronę: Key2Persia (szybko, konkretnie, pewnie),
 • tam musisz odnaleźć magiczny formularz wizowy pod nazwą: Iran Visa
 • wyświetli Ci się stos okienek do wypełnienia: imię, nazwisko i inne pierdoły. Przy planie podróży ładnie wpisz standardową trasę turystyczną pomiędzy dużymi miastami, jak przeciętny turysta, by nie budzić zastrzeżeń. Przy miejscach dotyczących noclegu wpisz: Local hostel, przy description: sightseeing. A co do biletu do Iranu i powrotnego ja wpisałem daty i lotniska, bez numerów lotu i było spoko. Proste prawda?
 • w przeciągu 1 do 3 dni odezwie się do Ciebie miła Pani Zahra i poprosi o kopię głównej strony paszportu i Twoje zdjęcie. Zeskanuj i podeślij: iranvisa@key2persia.com 
 • Pani Zahra również przypomni, że numer referencyjny jest ważny tylko 1 miesiąc od jego wystawienia, więc wypadałoby w tym czasie odwiedzić ambasadę i złożyć wszystkie dokumenty,
 • Kolejna wiadomość będzie o tym, że wszystko jest w porządku i należy uiścić opłatę 35 $ (z dnia 19.09.2017 jest to około: 124,92 zł). Niżej Pani Zahra pisze mało czytelnie o dodatkowej opłacie 5%. Raz pisze o euro, raz o dolarach. Tak, czy inaczej finalnie prosi o przesłanie 37$, czyli około 147 zł za pośrednictwem PayPal.
 • Konto na PayPal możesz założyć za darmo, jest to prosty i przyjemny proces. A żeby wysłać pieniążki potrzebujesz jedynie adres email Pani Zahry (jest to identyfikator PayPal). Ja wysłałem na: payments4tours@gmail.com i wszystko doszło!
 • wysyłasz potwierdzenie z PayPal, żeby przyśpieszyć całą procedurę,
 • Pani Zahra odpisuje, że ma już Twoją wpłatę i zaczyna działać z numerem referencyjnym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych,
 • Ten proces może trwać nawet 10 dni, więc uzbrój się w cierpliwość bo tego nie przyśpieszysz. Po 7 dniach wyślij zapytanie do Pani Zahry jak Twój wniosek. 
 • Po około 8 dniach otrzymujesz oficjalny kwitek z numerem referencyjnym. 
 • Trudne? No jasne, że nie.

9. Mam numer od Pani Zahry i co dalej?

UWAGA od Wujka Jak To: Przed wizytą w Ambasadzie i chęcią złożenia papierów zadzwoń do nich (numer masz wyżej) i zapytaj, czy Twój numer referencyjny już jest. Niekiedy mają tam spory bałagan i numer może dojść po 2, a nawet 3 dniach od momentu, kiedy go otrzymałeś na maila. Miej to na uwadze… szanuj swój czas.


10. Zapłać za swoją wizę do Iranu

Numer referencyjny swoją droga (147 zł), a opłata wizowa swoją droga. Musisz wyłożyć za wizę turystyczną dokładnie 50 euro… jest to około 214 zł na dzień dzisiejszy. Wpłatę musisz uiścić na podane poniżej konto:

Konto konsularne: 
Ambasada Iranu
ul.Królowej Aldony 22
03-928 Warszawa

PKO Bank Polski
Rachunek w walucie euro:
 PL 56 1440 1387 0000 0000 1014 0293    
swift: BPKOPLPW

Wpłaty najlepiej dokonać w gotówce, w dowolnym oddziale PKO Bank Polski lub ewentualnie przelewem (w tym przypadku czekamy aż kwota wpłynie na konto). Wszelkie koszty prowizji bankowych pokrywa zleceniodawca (tak aby na konto konsularne Ambasady wpłynęła pełna kwota niepomniejszona o prowizje banku, uwaga: nie jest to możliwe przy przelewie SEPA). Przy wpłacie gotówkowej również bank powinien pobrać prowizję od wpłacającego.

Opłaty powinny być wnoszone zgodnie z cennikiem i po upewnieniu się , że pozwolenie wizowe zostało wydane. Płatności wniesione nieprawidłowo nie będą zwracane.


11. Jak przesłać opłatę za irańską wizę?

Ja przesłałem te pieniążki za pośrednictwem TRANSFERWISE – mają niskie prowizje i dobre kursy przewalutowań. Jednak finalnie okazało się, że wynikła jakaś różnica i musiałem dosłać jeszcze jakieś 4 euro, nie wiem jakim cudem, gdyż za pośrednictwem tej witryny masz 100% gwarancję, że jeśli wysyłasz 50 euro to tyle otrzymuje odbiorca, plus prowizja jakieś 5 zł. Nie chciałem tracić czasu i dosłałem te 4 euro. Tak, czy inaczej polecam ową stronę, korzystałem kilkukrotnie.


12. Zbierz wszystko do kupy i ruszaj złożyć papiery

Teraz już z górki. Wiza turystyczna do Iranu jest już na finiszu. Sumiennie przygotuj wszystkie poniżej wymienione dokumenty i w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 14 do 15 gnaj do ambasady (adres masz wyżej). Do szczęścia potrzebujesz:

 • Numer referecyjny;
 • Oryginalny paszport wnioskodawcy, ważny minimum 6 miesięcy;
 • Wniosek wizowy: ONLINE
 • Aktualne, kolorowe zdjęcie paszportowe;
 • Dowód wpłaty z banku za wnioskowaną wizę;
 • Ubezpieczenie – ja zakupiłem w Planecie Młodych. Tam mają umowę po angielsku i wszystko przeszło bez zbędnych tłumaczeń. Koszt około 90 zł z ubezpieczeniem bagażu (na rok).

Po złożeniu dokumentów Pan powie, że wiza będzie gotowa za około 4 do 7 dni. Najlepiej dzwonić i się dowiadywać, czy już jest i czeka na odbiór. No chyba, że mieszkasz bardzo blisko, to wtedy możesz się przespacerować.


13. Podsumowanie – Wiza turystyczna do Iranu

Czy wyrobienie wizy jest trudne? Nie. Koszt całego procederu wynosi: numer ref. (147 zł) + opł. wizowa (214 zł) = 361 zł. Opcjonalnie do tego ubezpieczenie jeżeli nie posiadasz: 90 zł. Czyli cały proces zamyka się mniej więcej w 451 zł i średnio 14 do 20 dniach.


Wiza do Iranu

Pamiętaj również, że zapewne jest już inny rok i procedury mogły się nieco zmienić. Zrób wcześniej odpowiednie rozpoznanie, żeby uniknąć problemów i komplikacji. Iran to specyficzny kraj i wszelkie sprawy urzędowe mogą być skomplikowane do wykonania na miejscu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Lepiej mieć dopięte wszystko na ostatni guzik – tutaj w Polsce.

Wiza turystyczna do Iranu – jak widać cały proces otrzymania irańskiej wizy na wstępie może wydawać się bardzo skomplikowany, niemniej jednak wszystko jest do ogarnięcia. Powodzenia! Trzymam kciuki i pamiętaj – IRAŃSKA WIZA na Ciebie czeka!

komentarze: 1
 1. Info z dzisiaj:
  Te dwie rzeczy są niepotrzebne, podobno na stronie ich też to już zaznaczyli
  *Wniosek wizowy: POBIERZ
  *Aktualne, kolorowe zdjęcie paszportowe;

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ