Wiza turystyczna do Rosji – krok po kroku

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Wiza turystyczna do Rosji jest Twoim marzeniem? Przychodzi taki moment w życiu, że człowiek decyduje się ruszyć na wschód. Wbrew rozsądkowi i wielu przedziwnym historiom zasłyszanym decyduje się na podjęcie pierwszego, a zarazem kluczowego w całej akcji kroku – wyrobienia wizy. Chcąc uniknąć dodatkowych kosztów ze strony agencji pośredniczących zaczyna wertować internet na wszystkie możliwe strony. 

Znam ten ból, który przeżywałem w roku 2016. Postanowiłem, że wbrew wielu pomówieniom o tym, że wizę rosyjską jest strasznie, ale to strasznie ciężko dostać, zrobię to samodzielnie. No i cóż wbrew mojemu zaskoczeniu, wszystko przebiegło bez najmniejszych problemów. Poniżej znajdziesz krok po kroku jak cały proces przebiegał w moim przypadku.

Musisz również wiedzieć, że większość ludzi, którzy opowiadają o legendach dotyczących wyrobienia wizy rosyjskiej bardzo często nigdy sami tego nie robili.


Wiza turystyczna do Rosji – praktyczny poradnik, jak szybko i tanio, ją zdobyć

Poniżej dziele się z Tobą praktycznym poradnikiem odnośnie uzyskania wizy do Rosji. Znajdziesz tutaj masę przydatnych informacji. Począwszy od sugestii jak wypełnić wniosek, po ceny za wizę Rosyjską.


Wiza turystyczna do Rosji, gdzie się udać?

Wizę turystyczną do Federacji Rosyjskiej możesz wyrobić w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie (strona oficjalna) albo w jednym z trzech Konsulatów Generalnych znajdujących się w: Krakowie, Poznaniu, czy też Gdańsku. Pamiętaj, że w konsulatach obowiązuje coś


Rejonizacja składania wniosków o wizę rosyjską

Warszawa (województwa): mazowieckie, łódźkie, lubelskie oraz podlaskie.

Gdańsk (województwa): pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie.

Kraków (województwa): małopolskie, śląskie, świętokrzyskie oraz podkarpackie.

Poznań (województwa): wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie oraz opolskie.

Aby złożyć paszport, który jest spoza rejonu należy przedstawić kopię dowodu osobistego lub zaświadczenie o zameldowaniu.


Wiza turystyczna do Rosji – niezbędne rzeczy do jej wyrobienia

Poniżej krok po kroku znajdziesz informacje praktyczne mówiące o tym, co musisz mieć, by otrzymać rosyjską wizę. Przy każdym z punktów dopiszę swoje spostrzeżenia i sugestie, które pomogą Ci w przejściu całego procesu – szybko i bez stresu.


Ważny paszport i kopia pierwszej strony

Punkt sztandarowy. Pamiętaj jednak, by paszport był ważny, co najmniej 180 dni, licząc od daty zakończenia terminu ważności wizy na wjazd do Rosji! Nie zapomnij również przygotować kopii strony z danymi swojego paszportu. Bez tych dwóch rzeczy procedura wyrobienia wizy nie zostanie rozpoczęta.


Wniosek wizowy

Wniosek wizowy musi zostać bezwzględnie wypełniony wyłącznie elektronicznie i wydrukowany za pomocą specjalnej strony internetowej Departamentu Konsularnego MSZ Rosji. Pamiętaj również, że nie są przyjmowane kwestionariusze nadesłane faksem lub pocztą.

Wniosek znajdziesz pod tym linkiem: WNIOSEK – wiza turystyczna do Rosji


cerkiew-prawoslawna-moskwa-wiza-turystyczna-do-rosji.jpg
Cerkiew prawosławna w Moskwie – Rosja

Jak wypełnić wniosek o wizę do Rosji?

Kilka praktycznych rad dotyczących wypełniania wniosku o wizę do Rosji.

 • wybierasz język formularza: polski,
 • akceptujesz warunki,
 • wpisujesz hasło po czym pojawia Ci się numer identyfikacyjny wniosku (zapisz go!),
 • po kolei wypełnij wniosek tak, by w oczach ambasady być niczym najzwyklejszy turysta,
 • pamiętaj, że dane we wniosku muszą pokrywać się z przedłożonymi załącznikami, tzn. informacjami o noclegach, zaproszeniem, etc.

Pamiętaj! To bardzo ważne!

Data wjazdu do Rosji jest sztywna. W przypadku wizy Rosyjskiej, jeżeli masz wbitą datę na 1 września 2016 to wiza niezależnie od tego, czy wjedziesz, czy też nie zaczyna lecieć. Jeśli masz na uwadze dojechanie autostopem do Mongolii to uczulam na to, by wjechać terminowo. Każdy dzień na wagę złota.


Zdjęcie wizowe

Potrzebujesz 1 zdjęcie, które zostanie załączone do wniosku. Jeśli chcesz zaoszczędzić na zdjęciach to odsyłam do artykułu, pt. Zdjęcie do paszportu, wizy, dowodu za 0,07 groszy. Więcej wytycznych dotyczących zdjęcia do wniosku znajdziesz poniżej.


Wytyczne do zdjęcia

 • wymiary:  3,5 x 4,5 cm,
 • w kolorze, nie rozmazane, bez zbędnych dodatkowych elementów,
 • jasne tło,
 • wydruk na papierze wysokiej jakości,
 • zdjęcie nie powinno być starsze, niż 6 miesięcy – w praktyce jednak ta granica się zaciera,
 • perspektywa na wprost, ukazująca wyraźnie twarz i oczy,
 • twarz powinna zajmować 70-80% powierzchni zdjęcia,
 • należy również pamiętać, by zdjęcie było robione bez nakrycia głowy, a włosy nie powinny zakrywać twarzy jak i uszu.

Zaproszenie do wniosku o wizę rosyjską

Wydaje mi się, że jest to pewnego rodzaju klucz do otrzymania wizy rosyjskiej. Oczywiście nie należy zapominać o spójnie wypełnionym wniosku. Ja za swoje zaproszenie zapłaciłem 60 zł, ze względu, iż miałem mniej, niż 26 lat oraz nie dokupowałem rezerwacji hotelowych, które zrobiłem na własną rękę (o tym niżej). Zamówiłem je za pośrednictwem biura znalezionego w internecie, które oferowało taką usługę.

Voucher, bo tak nazywa się owe zaproszenie zostaje przysłane dosłownie na drugi dzień w momencie, kiedy przelew zostanie zaksięgowany. Świstek w formie elektronicznej wygląda normalnie, jednak pieczątka dosłownie reprezentuje poziom “painta”. Odnosi się wrażenie, że ktoś po prostu zrobił kopiuj, wklej. 

Tak, czy inaczej liczy się efekt. Zaproszenie wydrukowałem na kolorowo i złożyłem razem z wnioskiem. Przeszło.

Jeśli szukasz więcej informacji odnośnie zaproszenia do Rosji to odsyłam do artykułu, pt: Zaproszenie do Rosji – wiza rosyjska. Tam znajdziesz 2 sposoby na jego zdobycie.


Potwierdzenie zakwaterowania potrzebne do wizy rosyjskiej

Jeśli masz znajomego lub konkretne realne miejsce zakwaterowania to problem masz praktycznie z głowy. Wystarczy podać ich adres i numer kontaktowy, ewentualnie oświadczenie, na którym jasno i wyraźnie, będzie zaznaczone, że “tego i tego dnia, będziesz tu i tu”.

Jeśli jednak nie masz to możesz nieco pokombinować. Należy wówczas wejść na booking.com i zarezerwować hostele z możliwością wycofania rezerwacji. Należy pamiętać, by trasa rezerwacji hosteli pokrywała się z tym, co zostało zapisane we wniosku. Należy wybrać trasę, która będzie biec głównymi drogami, pomiędzy dużymi miastami. Warto unikać nietypowych atrakcji, czy malutkich miejscowości, by potem się nie tłumaczyć. Im mniej konkretów, tym teoretycznie lepiej.

Rezerwacje po wydrukowaniu potwierdzenia pobytu należy wycofać.


Ubezpieczenie do wniosku o wizę rosyjską

Ubezpieczenie, które ja miałem to Euro 26. Wymogiem otrzymania wizy jest zapewnienie przez ubezpieczyciela minimum 30.000 € kosztów leczenia na terytorium Rosji. Wybrałem dokładnie tą opcję: Europejska Karta Młodzieżowa EURO26 World – za 84 zł rocznie, co przekładało się na:

# 60.000 € kosztów leczenia (cały świat bez Polski, USA i Kanady),
# 5.000 € ubezpieczenia NNW (cały świat bez USA i Kanadyz,
# 20.000 € ubezpieczenia OC.

Wystarczyło jedynie wydrukować umowę na której czarno na białym były wypisane stawki. Dziś jednak z perspektywy czasu wybrałbym ubezpieczenie: Planeta młodych.

Polecam nowy artykuł pt. Ubezpieczenie turystyczne na podróż – jakie? Przyda się podczas podróży po Rosji.


Cena wizy do Rosji

Szukasz informacji, jaka jest cena wizy do Rosji? Pełny dostęp do artykułu wraz istotnymi kontaktami przy wyrabianiu wizy do Rosji, czasem oczekiwania na wizę oraz pełną informacją o kosztach, otrzymasz tutaj – Artykuły Premium – informacje uzupełniające.


Możliwe komplikacje

Może być tak, że Konsul podważy wniosek i nie wyda wizy z jakichś przyczyn. Należy wtedy zadzwonić i umówić się na spotkanie. Podczas spotkania musisz mieć ciekawy powód wizyty w Rosji, który go przekona.


Wiza do Rosji na Ciebie czeka

Wyrobienie wizy turystycznej do Rosji to żadna makabra, wystarczy jedynie zacząć działać. Kiedy zacząłem robić rozpoznanie ile może kosztować pośrednictwo biura to się załamałem koszty usługi sięgały od 150 do 500 złotych. Przed wyjazdem koniecznie rzuć okiem na wpis Stereotypy o Rosji i Rosjanach, wiedza w nim zawarta pozwoli Ci się uchronić od nieuzasadnionego strachu względem Rosji i Rosjan. A jeśli planujesz udać się z Rosji do Mongolii i szukasz poradnika jak wyrobić wizę do kraju wszechobecnego stepu to przychodzę z pomocą: Wiza do Mongolii w Irkucku – krok po kroku.

Uwierz w siebie! Dasz radę! Rusija czeka!

komentarze: 54
 1. Niestety mieszkałem w Rosji 3 lata gdzie się uczyłem i powiem , że Pana wiedza jest też żadna ale na pewno przychylna temu narodowi. Wie Pan czemu Pan nie widział tylu pijanych bo Rosjanie jak pija to wygladają na trzeźwych nie wiem ile muszą wypić żeby się tarzać po ziemi. Rosjanie potrafią bardzo dużo wypić i trzymać sie dobrze . Taki obyczaj którego sensem jest to żeby nie przyczepiła sie policja..Bo policji boją sie bardziej od mafii….

 2. Witam potrzebuję pomocy w sprawie wizy. Chciałabym przejechać R10 obwód kaliningradzki na rowerze i potrzebuje pomocy jak mam starać sie o wizę. Granicę chciałabym na wjeździe przekroczyć od strony Litwy a przy wyjeździe na strone Polską. Jak mam to załatwić?.

  1. Pofatygować się do Ambasady Rosyjskiej i zadać dokładnie to samo pytanie. Rozwiją Pani wątpliwości. Trzymam kciuki i serdecznie pozdrawiam!

 3. Hej! Jak wygląda sama wizyta w konsulacie? Jest masa pytań jak wyglądało to wcześniej ze staraniami się o wizę do Stanów, czy po prostu przedstawienie papierów i po sprawie?

 4. Czy przy wyjeździe kamperem z określeniem trasy, też musi być poparty zaproszeniem i rezerwacją miejsc noclegowych?

   1. Dobre pytanie bo dokladnie co piszesz kolego, ja też poznalem kobietę z tej miejscowości , jest nauczycielką i ma na Imię Viktoria.

 5. Cześć, mam 10-dniowoą wizę do Rosji, ale wpisane tylko jedno miasto, bo jadę tam służbowo. Pytanie czy mogę podrozować po Rosji poza tym miejscem – tzn spędzić np 5 dni w Petersburgu, a 5 dotatkowych w stolicy? Czy jezeli nie sa one wpisane w wizie (i nie były zapisane w zaproszeniu) to nie mogę zboczyć z trasy?
  Z góry dzieki za odpowiedź!
  (Na spotkanie z Konsulem za późno, wyjazd tuż tuż…)

 6. hej, mam inne pytanie.. jeśli ktoś wie bardzo proszę o odpowiedź bo jakoś jeszcze nie trafiłam na info odnośnie tego a zależy mi na czasie.. otóż czy mogę starać sie o wize do Rosji i ją dostać posiadając paszport tymczasowy? Wielkie dzięki za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie:)

 7. Hej,co takie zaproszenie powinno zawierać(mowa o zaproszeniu mnie od obywatela mieszkającego na stałe w Rosji?)
  Moje dane osobowe(nr paszportu itp?,pieczątka?

 8. A co zrobić jak sie nie ma zaproszenia do Rosji? Mam znajomego w Rosji ale on niezbyt chętny do wydania zaproszenia. W przyszłym roku chce przez Rosje jechac do Mongolii. Bookowac noclegi na bookingu i to traktowac jako zaproszenia? Jakies inne pomysły? Lewe vouchery mnie nie interesuja. W internecie idzie kupic vouchery za 149PLN. Ale jakos mnie to nie interesuje 😀

  1. @aga_d_aga:disqus – rezerwacja w hotelu to nie zaproszenie. te rezerwacje i tak teoretycznie musisz mieć, a zaproszenie to inna bajka. Idź do biura u siebie i pytaj. Bez zaproszenia na 100% nie dostaniesz wizy. 🙂 Więc warto zainteresować się tym świstkiem.

    1. Przeczytałam dwa razy zanim napisałam 😉 i wciąż nic nie widzę na ten temat, a wiele innych osób pisze o opłacie “konsularnej” lub “dla centrum wizowego” co do kosztów o których wspominasz w podsumowaniu dodaje kwotę o jakiej napisałam więc zastanawiam się jak tego uniknąć. Chyba że źle mi się wyświetla wpis na telefonie…

     1. @disqus_yU2G5sw2wa:disqus – pozwolę sobie skopiować: “Opłata za wizę turystyczną do Rosji” – jest to nagłówek z tekstu wyżej pod którym widnieje koszt opłaty konsularnej.

     2. nie o tą opłatę mi chodziło, tej jestem świadoma, ale już znalazłam odpowiedź gdzie indziej, dzięki 😉

 9. Hej, mógłbyś podpowiedzieć co mam wpisać w nazwie biura podróży we wniosku wizowym? Jakąkolwiek polską org. czy rosyjską? Załączam zdjęcie.

 10. A ja zauważyłem że wiza w celach sportowych lub kulturowych niekomercyjnych jest 0zł 😀 czy wiesz coś wiecej na ten temat .. np ja uprawiam sportyt walki …co prawda od 2 lat na kontuzji i nie trenuję xD ale może na jakies amatorskie zawody mma bym skoczył do st petersburga żeby dostać wize na to nieszczęsne wesele mojego braciszka przyszywanego xD które odbędzie się z aponad miesiąc xD

 11. Czy jeżeli jadę z rodziną (4 osoby łącznie), każdemu trzeba kupić voucher czy jeden wystarczy? Przepraszam, jeżeli głupie pytanie, ale nie ogarniam

 12. Naprawdę sensowne porady. Chcę się ubiegać o wizę, dzięki Tobie wiem, jak to wszystko sensownie poukładać w całość.
  pozdrawiam!

 13. mam pytanie jak się umówiłeś na wizytę w ambasadzie? na jakimś blogu widziałam że umówienie się na wizytę to miesiąc czekania, ale nie wiem czy to nie pisał jakiś pośrednik 🙂

  1. Jakie umawianie? Przecież tam wpadasz, zostawiasz wniosek i wypadasz. W godzinach otwartych może tam wejść każdy i zostawić w okienku. A jeśli chodzi o rozmowę z konsulem to nie mam zielonego pojęcia. Najrozsądniej będzie zadzwonić do konsulatu i dopytać w tej sprawie, czyż nie? 🙂

 14. Cześć! 🙂 na kilku innych blogach czytałam o opłacie konsularnej 25€/25$/110zł.. jak Tobie udało się uniknąć tej opłaty? z góry dzięki za odpowiedź!
  Karolina

 15. Czy jeśli mam znajomą osobę w Kaliningradzie to w dalszym ciągu muszę wyrabiać to zaproszenie?

 16. Czy w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie wnioski mogą składać wszyscy (wszystkie województwa), czy tylko mazowieckie, łódzkie, lubelskie, podlaskie?

  1. Weronika, słowo “rejonizacja” sugeruje o tym, że jak mieszkasz poza województwem mazowieckim, łódzkim, lubelskim, czy podlaskim to musisz zgłosić się do oddziału przypisanego do twojego województwa. Jeśli nie masz jak to zrób to kurierem.

 17. Witam mam pytania w przypadku kiedy jako voucher podaję adres osoby
  prywatnej mieszkającego w Rosji muszę starać się o zaproszenie z jej
  strony czy wystarczą dane kontaktowe ewentualnie nr telefonu no i
  drugie pytanko w przypadku kiedy wykupuję voucher tak jak w artykule
  powyżej jednoznaczne jest to zamieszkanie w nim czy ewentualnie mogę
  szukać
  noclegu na miejscu na własną rękę.No i czy jest jakaś czas kiedy wizę
  przed wyjazdem na terytorium Rosji muszę zrobić odpowiednio wcześnie
  chodzi mi dokładniej o to że składam wniosek 12.02.18 a planowany pobyt w
  Rosji na 25.02.18 czy jest to realne.Z góry dziękuję Kamil

 18. Witam. Chciałabym sama wystąpić o wizę. Brakuje mi informacji czy do wniosku hasło wymyślam sobie sama czy też może dostaję z “urzędu”. Pozdrawiam.Wanda

  1. Grześku – wszystkie wizy które robię są ze zdjęciem paszportowym. Niekiedy popodcinam boki, żeby fotografia była mniejsza, ale jest spoko. Najlepiej jeśli poczytasz na oficjalnej stroni ambasady danego kraju jakie są wymogi; będziesz miał pewność w 100%. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ