Wiza turystyczna do Turcji – krok po kroku

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Czas leci, a zmiany w przepisach postępują. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytania typu: Czy potrzebuję wizę do Turcji? Ile kosztuje wiza turystyczna do Turcji? Ile trwa wiza do Turcji? Czy wjadę do Turcji na paszporcie?

Co więcej będziesz mógł się zapoznać ze starym sposobem wyrabiania wizy przed rokiem 2020.


Wiza turystyczna do Turcji w 2020 roku

Aktualizacja z dnia 3.9.2020

Od 2 marca 2020 roku Polacy, nie muszą posiadać wizy do Turcji! Wiza na 90 dni jest w pełni darmowa. Musisz posiadać jedynie aktualny paszport.


Informacje archiwalne przed zmianami

Poniżej znajdziesz opis procesu wyrabiania wizy przed zmianami, które weszły w życie 2 marca 2020 roku.


Otrzymanie wizy turystycznej do Turcji jest banalnie proste. W tym wpisie krok po kroku przejdziemy cały etap bez zbędnej gadaniny. W drugiej części napisze odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania typu: Ile kosztuje wiza do Turcji? Jak wypełnić e vise do Turcji? Czas oczekiwania na turecką wizę? No to co, zaczynamy!


Co potrzebujesz, żeby zdobyć wizę do Turcji?


1. Paszport – musisz go mieć. Nie łudź się, że wjedziesz na dowód osobisty, bo się zdziwisz.

2. Ważność paszportu – musi być ważny minimum 180 dni od daty wjazdu na teren Turcji.

3. Pieniądze – 20$ / nie musisz mieć konta walutowego, wystarczy to w złotówkach.

4. Email – aktualny! Pamiętaj, że wiza przychodzi tylko raz na podany email!

wiza-turystyczna-do-turcji
Zdjęcie 1. Tak wygląda gotowa już wiza turystyczna do Turcji zamówiona przez internet

Wiza turystyczna do Turcji – jak wyrobić w 5 minut?


1. Wjedź na oficjalną stronę rządową Turcji, gdzie zaczniesz swoje pierwsze kroki: APLIKUJ O WIZĘ TURECKĄ

2. Krok po kroku wypełnij wniosek, wszystko jest opisane bardzo czytelnie i klarownie.

3. Pamiętaj, że za wizę turecką możesz zapłacić ze swojego konta debetowego w złotówkach. Bank przeliczy mniej korzystną stawkę przy przewalutowaniu, jednak będą to niewielkie straty.


Wiza turecka kupiona? Co dalej?


Gratuluję! Myślę, że przyznasz mi rację odnośnie niskiego poziomu trudności, co do wyrobienia tureckiej wizy. Teraz wystarczy, że wejdziesz na pocztę i sprawdzisz skrzynkę. Tam powinna już czekać jeszcze ciepła wiza. Wystarczy, że ją wydrukujesz i na granicy pokarzesz. Niektórzy podróżnicy mówią, że czasami nie trzeba nawet pokazywać, gdyż system turecki tak sprawnie działa, że po samym paszporcie, będą już widzieć, że wszystko jest w porządku. Na wszelki wypadek jednak rekomenduję mieć wydruk. Niewiele waży, a może w razie czego zaoszczędzić nam masę czasu.

turcja-wiza-turystyczna-do-turcji-podroze-autostopem-blog-podrozniczy.jpg
Na granicy bułgarsko – tureckiej w podróży autostopem i hulajnogą do Pakistanu / 2017 rok

Jak długo ważna jest wiza do Turcji?


Twoja nowiuśka wiza upoważnia Cię do wielokrotnego przekraczania granicy z Turcją przez 90 dni. Warto jednak pamiętać, że te 90 dni to maksymalny czas jaki w ciągu 6 miesięcy możemy spędzić w tym kraju. Czyli podsumowując przez 12 miesięcy w Turcji możemy siedzieć tylko sumarycznie 6 miesięcy z 2 przerwami trwającymi 3 miesiące. Brzmi jak masło maślane, jednak po dwukrotnym przeczytaniu powinno być jasne.

Pamiętaj również, żeby nie przekroczyć tych terminów. Szkoda pieniędzy na karę, czy wilczy bilet, czyli zakaz wjazdu na terytorium Turcji.


Czy wiza turecka jest dostępna na granicy lub na lotnisku?


Osobiście tego nie sprawdziłem. Z tego co się orientuję kiedyś było to normą, niemniej teraz Turcy skupiają się na e-wizie. Słyszałem również o automatach, gdzie przy użyciu karty płatniczej można zakupić naklejkę (wizę) upoważniającą do pobytu. Należy jednak pamiętać, że ta z automatu jest droższa i kosztuje 30$.


Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na podstawie informacji zebranych z oficjalnej strony rządowej Turcji


1) Czy muszę wjechać do Turcji dokładnie w dniu, który widnieje na wniosku?

NIE. Okres trwania wizy (90 dni) obowiązuje od daty rozpoczęcia, którą wpisało się na wniosku. Można zatem wjechać do kraju w dowolnym dniu w ramach tego okresu.

2) Czy jeśli zmieni się data podróży, mogę wnioskować o zmianę daty na e-wizie?

NIE, nie ma takiej możliwości. Musisz ubiegać się o kolejną e-wizę, czyli 20$ w plecy.

3) Czy muszę uzyskać oddzielną e-wizę dla osób, z którymi jadę?

NO TAK. Każda osoba to 1 oddzielna e-wiza!

4) Czy mogę otrzymać zwrot pieniędzy jeśli nie wykorzystam e-wizy?

NIE! Pieniądze przepadły!

5) Czy mogę uzyskać e-wizę wielokrotną?

TAK! Jako obywatel Polski możesz wjeżdżać i wyjeżdżać z Turcji w ciągu trwania wizy tyle razy ile dusza zapragnie.

6) Dane na e-wizie nie zgadzają się z danymi w moim dokumencie podróży. Czy mogę wjechać do Turcji na podstawie tej wizy?

NIE! Wiza w takim wypadku jest nieważna – oficjalnie. Nieoficjalnie jest tak, że możesz liczyć na szczęście, że się nie dopatrzą.

7) Chciałbym/chciałabym pozostać w Turcji na dłużej, niż zezwala e-wiza. Co powinienem /powinnam zrobić?

Jeśli planują zostać w Turcji dłużej, niż zezwala e-wiza, należy ubiegać się o pozwolenie na pobyt w jednostkach policji miejscowej.

8) Zorientowałem/zorientowałam się, że niektóre informacje podane przeze mnie we wniosku o e-wizę wymagają korekty. Co powinienem/powinnam zrobić?

Należy złożyć nowy wniosek o e-wizę.

9) Wypełniłem/wypełniłam swój wniosek. Kiedy uzyskam e-wizę?

Po poprawnym opłaceniu, w ostatnim etapie wniosku wyskoczy link do pobrania e-wizy. Co więcej e-wiza zostanie również wysłana na adres email podany we wniosku.

10) Na jak długo przed podróżą powinienem/powinnam ubiegać się o e-wizę?

Możesz zrobić to 1 dzień przed podróżą. Jednak oficjalnie zalecają uczynić to 48 godzin przed podróżą, żeby mieć pewność, że jest w systemie (obieg informacji).

11) Co jeśli popełniłem/popełniłam pomyłkę wypełniając e-wizę? Mogę ubiegać się o zwrot?

NIE, nie ma takiej możliwości. Odpowiedzialność za wszelkie błędy leży po stronie wnioskodawcy.

12) Nie chcę ubiegać się o e-wizę. Czy mogę uzyskać wizę po przyjeździe do Turcji?

Tak, jest taka możliwość. Poczytaj sobie tutaj: www.mfa.gov.tr

13) Czy potrzebuję e-wizę jeśli wybieram się na wycieczkę statkiem?

TAK i NIE – czytaj dalej. Zgodnie z turecką Ustawą o Cudzoziemcach i Ochronie Międzynarodowej, która weszła w życie w dniu 11. kwietnia 2014, ci obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają do portów morskich i zamierzają zwiedzić miasto portowe lub okolice w celach turystycznych, są zwolnieni z obowiązku wizowego pod warunkiem, że ich pobyt nie przekracza 72 godzin.


Podsumowanie wyrabiania wizy Tureckiej

Powodzenia w wyrobieniu tureckiej wizy! Daj znać jak Twoje wrażenia związane z procedurą wyrabiania e-wizy do Turcji? Czy miałaś/miałeś jakieś problemy podczas całego procesu? Ta wiedza niewątpliwie w przyszłości pomoże innym podróżującym w tamte strony.

Tymczasem zostawiam Cię z jednym z odcinków o Turcji na moim kanale YouTube, będącym częścią podróży hulajnogą i autostopem z Podlasia do Pakistanu, gdzie akurat docieram na granicę bułgarsko – turecką. Pamiętaj! Razem dojedziemy daleko. Razem zwiedzimy cały świat.

komentarze: 49
 1. W niedziele kupiłam wizy na stronie rządowej Turcji. Moja przyszła od razu a druga kasa pobrana vizy nie ma .Bank mówi że pieniądze przesłane do Turcji więc nie zwrócą.Turcja że nie otrzymali pieniędzy .I co teraz

 2. Czy ktoś miał taką sytuację, że nie ma tych 180 dni ważności paszportu tylko… 176 dni. We wniosku o wizę wpisana została specjalnie data ważności o 4 dni późniejsza, żeby przeszło kupno wizy. Wszystko po to, żeby wczasy nie przepadły, bo oczywiście zorientowaliśmy się o tym 2 dni przed wyjazdem, wtedy gdy kupowaliśmy wizę online… Jak się mogą zachować służby na lotnisku w Turcji?

 3. Przy zakupie wizy nie przekierowało mnie na stronę potwierdzającą płatności natomiast środki z konta zostały pobrane. Co w takiej sytuacji zrobić ? wyrabiać nową ?

  1. Masz potwierdzenie bankowe – spokojnie. Poczekaj i zobacz jaki będzie status wniosku o wizę. Jeżeli po 5 dniach nic się nie zmieni to wyślij maila, który masz na stronie. Będzie dobrze. 🙂

 4. Zastanawia mnie co powiedzieć celnikom na granicy, znaczy jak jedzie się stopem, nie ma planu co i gdzie się będzie robiło, a oni zaczną pytać o cel wizyty itp. to mówić wprost że śpimy w namiotach i tak się włóczymy, czy ściemnić coś że do kogoś jedziemy(tu podać zmyślone dane osoby u której mamy nocować)?

  1. Wciel się w standardowego turystę. Nie wychylaj się tym, że nie masz planu i jedziesz autostopem. To, że ja to zrozumiem, nie oznacza, że Pan celnik, będzie w stanie to pojąć swoim umysłem. Zachowuj się jak szablonowy turysta.

 5. Myślę, że to zależy od straży granicznej. Będą was sprawdzać na lotnisku przez policję. Formalnie błąd oznacza wizę nieważną. Można próbować ale nie wiadomo czy puszczą dalej

 6. blad w dacie waznosci czy to przejdzie pwinno byc wazne do 2026 a wpisalem przez pomylke 2027.

 7. cześć, czy jak pojawił się ekran z płatnością i mini cyferkami informującymi o kwocie do zapłaty – to dokonałeś płatności?? czy nie? … jak temat się zakończył??

 8. Nie wpisałam drugiego imienia na wniosku o wizę. Wiza jest już opłacona, da się to jakoś skorygować? Rozumiem że złożenie nowego wniosku wiąże się z ponowną opłatą tak?

 9. Mam problem z polem adresowym…wpisuję adres i wywala mi błąd “Błąd. Proszę sprawdzić poniższe szczegóły.
  Adres: -> -“

 10. Dziękuję. Trochę kłopotów z wypełnieniem, jak się okazało za sprawą Polskiego kodu pocztowego, który należy wpisać bez myślnika. Good Job 😀

 11. Złożyłem wniosek, na końcu dokonywania płatności wyskoczyła informacja, że płatność nie została zrealizowana. Środki z rachunku zeszły. Co dalej ? U kogo reklamować, czy w takim przypadku jest możliwość, aby na podstawi potwierdzenia płatności przesłali wizę na adres email ? …. Ja zawsze mam takie szczęście …

 12. Hej czy jeśli nie użyłem Polskich znaków w nazwie miejscowości urodzenia i zamiast Łomża wpisałem Lomza to lepiej wyrobić nową ?

 13. Witam, jeśli mam wylot 30 czerwca to kiedy najwcześniej mogę wykupić wizę?
  Czy data zakupu ma jakieś znaczenie, czy tylko ważne są daty faktycznego pobytu na terytorium Turcji? Dziękuję za odpowiedź.

 14. Zamiast wałęsać się po świecie, zainwestuj w słownik ortograficzny bo w dobie wysoko rozwiniętej elektroniki Twoje “byki” bodą w oczy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ