Wnioski z podróży, tych krótkich i długich

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

16 grudnia, to data która w moim sercu zostanie do końca świata i jeszcze dłużej. W 2014 roku tego dnia, wcześnie rano wyszedłem z domu stojącego na Podlaskim gruncie. Pożegnałem się z rodziną i ruszyłem przed siebie. W kieszeni miałem kilka drobnych, w plecaku trochę ubrań i namiot. Los chciał wystawić mnie na próbę, swoistą lekcje życia.

Nigdy wcześniej w swoim żywocie nie bałem się tak bardzo jak podczas tej podróży. Moment żeglowania przez Ocean Atlantycki, stał się dla mnie jednym z największych wyczynów jakie dokonałem w swoim krótkim, a zarazem dziwnym życiu. Wiedziałem, że nie jestem w stanie w żaden sposób przeciwstawić się sile natury. Byłem zdany na los, który jak się okazało pchał mnie wciąż do przodu. Każda podróż długa, krótka, bliska, czy też daleka to podróż w głąb siebie. Dająca możliwość odkrycia słabych, jak i mocnych stron. Pozwalająca zrozumieć, iż strach to tylko coś na pozór złudnego, a zarazem fenomenalnego. Dzięki niemu udało mi się dotrzeć w miejsca, a co ważniejsze odbierać (percepcja) je o wiele intensywniej pod względem emocjonalnym. Wiem jedno, jechać, aby jechać może każdy. Pytanie brzmi, ile z tej podróży wyciągnie?

Rok, już minął od momentu wyruszenia na wyprawę życia. Czas leci jak oszalały. Chciałbym podsumować to, czego nauczyła mnie ów przygoda.

1. Ludzie

To niesamowite, iż pamiętam wszystkich na swojej drodze. Tych którzy w jakiś sposób przyczynili się do powodzenia mojej eskapady. Pamiętam miejsca, jednak gdyby nie spotkani tam ludzie, ów wspomnienia nie były by tak silne. Gdyby nie autostop, nie miał bym możności poznać tak wielu niesamowitych osób, mających duży wpływ na to kim jestem i co robię. Rozmowy pomogły mi ugruntować swój światopogląd, a co ważniejsze perspektywę na przyszłość.

2. Plan

Jest ważny, jednak podstawowy. W momencie planowania automatycznie determinujesz sytuacje nieprzewidziane, czyli piękne miejsca, doznania, etc. A co gorsze, kiedy któryś z punktów Ci nie wyjdzie masz zły humor, bo nie poszło po Twojej myśli. Wiem jedno, warto planować w sposób elastyczny, tak by można było go modyfikować w trakcie. Moja podróż była bez żadnego planu, co pokazało mi jak wielki potencjał leży w spontaniczności.

3. Strach

To co na pozór paraliżuje, okazuje się do opanowania. Pierwsza sytuacja to moment uświadomienia, podczas drugiej człowiek zaczyna reagować szybko, gdyż nauczył się tego po pierwszej sytuacji. Wszystko da się wytłumaczyć racjonalnie. Wyobraźnia jest ważna jednak nie może stać się Twoim wrogiem.

4. Niemożliwe

To słowo usunąłem ze słownika. Jak ukazują dokonania, świat stoi otworem. Nie jest to bujda, jest to fakt, który trzeba zaakceptować i wykorzystać.

5. Słabe strony

To czego nauczyłem się o sobie samym podczas wędrówki, okazało się lekcją życia. Po powrocie zacząłem pracować nad swoimi słabościami, których jak się okazało jest wiele. Nie dostrzegałem ich wcześniej, gdyż nie było bodźców, które wyciągnął by je na światło dzienne.

6. Otwartość

Kolejny niebywały klucz do tego by móc odkrywać miejsca na pozór dzikie, jak i nieznane. Nawiązywanie rozmów, niekiedy zawiązywanie znajomości na ulicy, pozwoliły poznać odwiedzane miejsca od prawdziwej strony, której niekiedy próżno szukać w przewodnikach.

7. Wygoda

Porzucając ją na rzecz doświadczeń, można zyskać coś czego nie da się kupić za żadne pieniądze.

8. Nie umiem

Chyba robić kupy stojąc na głowie. Taka prawda. Nie umiesz to się nauczysz. Ty wiesz, że nie umiesz nikt inny tego nie wie, dopóki mu tego nie powiesz.

9. Chęci

Coś co pozwala eliminować wszystko od statusu społecznego, po ilość złotówek w kieszeni.

10. Kreatywność

Człowiek wystawiony na próbę przeżycia, staje się chodzącą bombą pomysłów i inwencji twórczej. Jeśli sam nie zadziała, nikt go nie wyręczy.

Chcesz wiedzieć jakim jesteś człowiekiem? Pojedź w samotną podróż. Spotkani ludzie będą twoimi drogowskazami i pokażą Ci którędy podążać. Poznasz się od strony, która od zawsze była skrywana w głębokich czeluściach Twojego umysłu. Daj sobie szansę. Nie daj się strachowi. On jest, jednak pamiętaj że wbrew pozorom  walczycie w jednej drużynie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ