Wycieczka na Podlasie – 6 pomysłów na plan podróży

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Szykuje Ci się wycieczka na Podlasie i nie masz planu działania? Nic nie szkodzi. Ten artykuł pomoże znaleźć cel podróży. Wyruszasz w część Polski, której kultura jest zlepkiem wpływów sąsiadów: Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, a nawet Tatarów. Jeśli lubisz otwartych ludzi, bliskość natury i ciekawe miejsca to niewątpliwie nie będziesz się nudzić.


Co robić na Podlasiu? Propozycje rekreacyjno – edukacyjne

Podlasie to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Koneserzy jedzenia odnajdą pyszne regionalne przysmaki. Ludzie z dużymi pokładami energii, będą mieć całą game szlaków do pokonania. A jeszcze inni odnajdą tutaj ciszę i spokój, które potrafią ukoić najbardziej zestresowane osoby. Wycieczka na Podlasie to doskonały pomysł na spędzenie czasu wolnego.

Mogę w sumie powiedzieć, że wycieczka na Podlasie to takie małe sanatorium. Ludzie mili, natura bujna, jadło i popitki pyszne i kaloryczne. Czego więcej chcieć? Ruszajmy więc na odkrycie 6 pomysłów na spędzenie czasu na Podlasiu.


1. Poczuj naturę i rzeki płynące na Podlasiu

Czy to nie brzmi wspaniale? Uciec od zgiełku miasta i problemów w objęcia natury? Spływ kajakowy na Podlasiu jest jak najbardziej słusznym wyborem. Kilka dni takiego wypadu można zaliczyć do niskobudżetowej turystyki aktywnej. Musisz załatwić jedynie kajak i zaplanować ewentualne miejsca na namiot. W jednym z artykułów, pt. Spływ kajakowy na Podlasiu – 6 pięknych rzek i informacje praktyczne, opisuję 6 podlaskich rzek i dziele się praktycznymi radami.


2. Poznaj prawosławie na podlaskiej ziemi

Kiedyś myślałem, że prawosławie jest równie znane jak katolicyzm. Okazuje się, że byłem w jednym wielkim błędzie. Ludzie w Polsce, a zwłaszcza w zachodniej, północno – zachodniej i południowo – zachodniej części mają bardzo małą wiedzę o tej religii. Polecam odwiedzić miejsce, które dla prawosławnych są ważne. W jednym z artykułów, pt. Atrakcje Podlasia – 10 cerkwi prawosławnych z ciekawą historią, dziele się informacjami dotyczącymi cerkwi prawosławnych na terenie Podlasia oraz ich historiami/legendami.

Niektórzy ludzie myślą, że prawosławie to sekta. Na początku nieco mnie to rozbawiło. Niemniej jednak, kiedy usłyszałem to po raz dziesiąty to uznałem, że faktycznie warto edukować. Prawosławie to nie sekta.

PS. Na Podlasiu jest dużo świętych źródeł, w których płynie woda z mocą uzdrawiania.


3. Blisko natury, czyli podlaskie szlaki

Wycieczka na Podlasie w oparciu o szlaki turystyczne to idealny pomysł. Jest ich cała masa i niosą ze sobą walory rekreacyjno – edukacyjne. Poznasz tą część Polski z wielu perspektyw, np. jako wielokulturową, naturalną, historyczną. Masz do wyboru szlaki piesze, rowerowe, konne, kajakowe. Jeśli się uprzesz niektóre szlaki możesz zmodyfikować i dotrzeć do nich samochodem. W artykule, pt. Szlaki turystyczne na Podlasiu – 6 propozycji na weekend, znajdziesz gotowe propozycje podczas weekendu na Podlasiu.

podlasie-puszcza-knyszynska-wycieczka-na-podlasie
Zdjęcie ze szlaku na Podlasiu

4. Od żołądka do serca, czyli podlaskie przysmaki

Nie od dziś wiadomo, że w podróży nieodłącznym elementem jest próbowanie kuchni lokalnej. Czemu by nie obrać za cel spróbowania wybranych podlaskich specjałów? Babka ziemniaczana, kartacze, zaguby, haluszki, pielemienie i wiele więcej. Podczas takiej podróży nie tylko żołądek i serce, będą się cieszy, ale i umysł.

Przed podróżą możesz założyć sobie, że będziesz odkrywać przeszłość każdej potrawy oraz z jakich składników jest przyrządzana. To duże wyzwanie, jednak dzięki takiej dociekliwości w naturalny sposób masz temat do rozmowy z lokalnymi. Jeśli zastanawiasz się jakie jedzenie na Podlasiu warto spróbować to odsyłam do artykułu, pt. Jedzenie na Podlasiu – 14 potraw, które warto spróbować. Tam znajdziesz 14 konkretnych przysmaków, które w jeden weekend powinno udać Ci się spróbować i nie pęknąć. (Uśmiech)


5. Błogie lenistwo blisko podlaskie natury

Podlasie obsiane jest kwaterami agroturystycznymi, które oferują nie tylko nocleg, ale również jedzenie. Bywają też takie miejsca, gdzie można wchodzić w interakcję ze zwierzętami, np. jazdy konne, karmienie zwierząt, etc. Ciekawym urozmaiceniem jest również możliwość czynnego udziału, np. w wyrabianiu świec z naturalnego wosku, robieniu serów czy gotowaniu podlaskich dań z gospodarzami.

Do tego bardzo często w takich miejscach można zrobić grila czy ognisko. Takie miejsce brzmi jak doskonały plan dla rodziny lub ludzi chcących totalnie oderwać się od miejskiego zgiełku i zająć umysł czymś zupełnie innym.

Prowadzisz gospodarstwo agroturystyczne na Podlasiu? Z przyjemnością odeślę swoich Czytelników do Ciebie. Napisz do mnie: jaktodaleko@gmail.com


6. Podlasie, czyli zwiedzanie od miasteczka do miasteczka

Nie każdy chce odcinać się od cywilizacji i spędzać całe dnie na podlaskiej wsi. Warto zatem obrać kierunek, który będzie prowadził przez małe i urokliwe podlaskie miasteczka. Tutaj wypada również wspomnieć o stolicy Podlasia. Atrakcji w Białymstoku nie brakuje, zatem polecam poczytać artykuł, pt. Białystok, co warto zobaczyć? 12 ciekawych miejsc.

Małe miasteczka na Podlasiu są urokliwe ze względu na braki tabunów turystów. Co więcej nie spotkasz się tutaj z zawyżonymi cenami, jak nad morzem w szczycie sezonu. Każde miasteczko ma swoją niepowtarzalną historie i ciekawe miejsce. Ten typ podróży, będzie wymagał zrobienia większego rozpoznania miejsc, które warto zobaczyć. Nie zapomnij odwiedzić mojej rodzinnej miejscowości o nazwie Siemiatycze.


Wycieczka na Podlasie i program podróży

Mam nadzieję, że powyższe punkty pomogły nieco sprecyzować cel i program wyjazdu. Pamiętaj również, że możesz mieszać, np. jednego dnia ruszyć na szlak pieszy, a po drodze skosztować regionalnych przysmaków. Wieczorem ognisko i nocleg w lokalnej agroturystyce. Bądź elastyczny i daj się ponieść przygodzie. Uwierz mi! Na Podlasiu nie zginiesz. Ludzie wskażą drogę i się Tobą zaopiekują.

Pozostawiam również lekturę dotyczącą przesądów i zabobonów, pt. Przesądy i zabobony na Podlasiu – wierzenia ludowe. Ciekaw jestem, czy uda Ci się któryś z nich zobaczyć/doświadczyć.

Miłego podlasiowania!

komentarze: 4
  1. Witaj .
    Serdecznie Cię pozdrawiam oraz Siemiatycze .
    A zwłaszcza ul . Świętojańską
    ( w niedalekiej przeszłości mieszkała tam moja synowa )
    Kresowiak siemiatycki w którym było przyjęcie weselne mojego syna i synowej , piękną siemiatycką cerkiewkę w której odbyła się ceremonia zaślubin .
    Nie sposób pominąć w pozdrowieniach plaże siemiatycką cudo .
    Nie dalej jak od 20 lipca 2022 ,
    aż do dnia dzisiejszego tj 24 lipca 2022 wsiąkałam w klimat rzeki Bug w miejscowości Wajków wraz z prawie całą moją rodziną .
    Plaża , rzeka , wolne biegające i brodzące w rzece konie to widoki które niezapomnimy do końca życia ( gorąco polecam ) .
    4 km od Wajkowa Mielnik robi ogromne wrażenie.
    Kilkanaście kilometrów dalej Święta Góra Grabarka.
    Będziemy tam wracać co roku .

  2. Podlaskie szlaki mają właśnie tą zaletę, że są blisko natury, więc można się tam całkowicie odciąć od hałasów miast i spędzić czas w spokoju i ciszy, na spacerach i odpoczynku. Podlasie jest zdecydowanie warte odwiedzenia, zwłaszcza dla pasjonatów przyrody, lasów i zieleni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ