Wyjazd do Kenii – 10 praktycznych informacji

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Szykuje Ci się wyjazd do Kenii i szukasz informacji praktycznych, które pomogą w odkrywaniu i zrozumieniu kraju? Jeśli tak, to ten artykuł jest idealny dla Ciebie. Znajdziesz w nim masę informacji, które pozwolą po części przygotować się do nadchodzącego wyjazdu.

Pamiętaj również o dobrym spakowaniu plecaka oraz bezpieczeństwie podczas podróży.


Wyjazd do Kenii – 10 praktycznych informacji i porad, które warto znać

Poniżej znajdziesz 10 informacji z praktycznymi sugestiami, które przydadzą Ci się przy organizowaniu wyjazdu do Kenii.

1. O języku mowa

Kenia to była kolonia brytyjska, co sugeruje, że Kenijczycy powinni znać język angielski. Biorąc pod uwagę, że językami urzędowymi są: angielski i suahili to w większości przypadków i tak ludzie będą znać angielski na bardzo słabym poziomie. Oczywiście w dużych miastach lub hotelach, szybciej znajdziesz osobę posługującą się komunikatywnie, a nawet bardzo dobrze językiem angielskim.


2. Podstawy suahili

Suahili nie jest językiem trudnym. Wymowa jest prosta i nie skomplikowana. Sugeruję nauczyć się podstawowych zwrotów. Dzięki temu wywołasz na wielu kenijskich twarzach uśmiech. Poniżej podrzucam kilka przydatnych zwrotów. Polecam jednak odwiedzić stronę do nauki języka suahili i podszkolić się z wymowy. Zajrzyj, np. tutaj – masz tam również dźwięki jak wymawia się poszczególne słowa i zdania.

Witam – jambo / hujambo / Salama
Jak się masz? – Habari Gani
Miło cię poznać – nafurahi kukuona
Tak – ndiyo
Nie – hapana
Dziękuję – Asante
Dziękuję bardzo – Asante sana


3. Przydatne aplikacje na smartfona

Podam Ci 3 przydatne aplikacje, ktore warto mieć podczas wyjazdu do Kenii. Pierwsza to Google Translator online ze ściągniętymi 2 językami offline – angielski i suahili. Druga to MapsMe z mapami offline. Trzecia to przelicznik walut, który pozwoli szybko przeliczyć, np. dolary. W ten sposób nie dasz się naciągnąć przy wymianie pieniędzy.

Podsyłam artykuł, który może Ci się przydać: Aplikacje mobilne przydatne w podróży.


4. Kenijski czas

“My w Europie mamy zegarki, a w Afryce mają czas”. Tak czy inaczej warto wiedzieć, że czas Greenwitch wynosi + 3 godziny.


5. Waluta w Kenii

W Kenii zapłacisz szylingiem kenijskim. W miastach i miasteczkach spokojnie znajdziesz miejsca, gdzie można płacić kartą. Co więcej sprzedawcy pamiątek nie pogardzą dolarem czy euro.

Jeśli zechcesz wymienić pieniądze, np. dolary na szylingi kenijskie to możesz to zrobić na dwa sposoby: w kantorze lub u konika na ulicy. Jako ciekawostkę dodam, że w Nairobi jest bankomat, z którego można wypłacić dolary. Sam wypłacałem w 2019 roku.

zyrafy-afryka-zwierzeta-wyjazd-do-kenii-informacje-praktyczne.jpg
Żyrafy na sawannie w Kenii

6. Ceny w Kenii

Napiszę krótko, bo nie warto rozpisywać się na ten temat. Ceny w Kenii są bardzo zbliżone do tych w Polsce. Kenijskie piwo będzie kosztować średnio około 3 złotych. Obiad możesz zjeść za 30 zł, ale równie dobrze w prowizorycznym przydrożnym barze możesz zjeść za 15 zł. Cenowo nie ma dużej dysproporcji.


7. Szczepienia przed podróżą do Kenii

Jeżeli jedziesz na zorganizowaną wycieczkę na 2 tygodnie, zamierzasz spać w hostelach i hotelach, co więcej Twoim priorytetem jest jeść w lepszych restauracjach to moim zdaniem nie ma sensu się szczepić.

Jakiś czas temu pisałem o szczepieniach do Afryki. Spokojnie cała ta wiedza tyczy się Kenii. Znajdziesz tam również ceny szczepionek. Z drugiej strony prawdopodobieństwo, że złapią Cię przeboje żołądkowe jest wysokie i warto wiedzieć jak sobie radzić z biegunką w podróży.


8. Jakie gniazdka elektryczne są w Kenii?

Jako, że Kenia to była kolonia brytyjska to gniazdka elektryczne są takie jak w Wielkiej Brytanii, czyli 3 podłużne bolce. Warto zaopatrzyć się w adapter prze wyjazdem. Jeśli jednak zapomnisz to spokojnie za kilka złotych kupisz go w lokalnym sklepie z elektroniką. Specyfikacja prądu: 240V.


9. Wiza do Kenii

W skrócie do Kenii potrzebujesz wizę. Możesz ją spokojnie wyrobić przez internet, po przylocie na lotnisko lub kupić bezpośrednio na granicy. Koszt wizy to 50 dolców amerykańskich. Na granicy przyjmują tylko dolary za wizę, więc warto o tym pamiętać. W swojej książce “Ludzie drogi” w jednym z rozdziałów opisałem przekraczanie granicy etiopsko-kenijskiej i perypetii wizowych po stronie Kenii. Jak o tym myślę to, aż chce mi się śmiać.


10. Gdzie jest polska ambasada w Kenii?

Jak by coś się działo to warto mieć namiar na polską ambasadę, która znajduje się w stolicy, czyli w Nairobi. Poniżej zostawiam kontakt. Sprawdź czy dane podane niżej są wciąż aktualne z tymi na oficjalnej stronie gov – polska ambasada w Kenii.

Adres:58, Red Hill Road (off Limuru Road), P.O. BOX 352, 00621 Nairobi, Kenia
Telefon: +254 20 712 00 19, +254 20 712 00 20
Faks: +254 20 712 01 06
E-mail: nairobi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
E-mail w sprawach konsularnych: nairobi.amb.wk@msz.gov.pl

bawol-afrykanski-afryka-zwierzeta-wyjazd-do-kenii-informacje-praktyczne.jpg
Bawół afrykański na sawannie w Kenii

Podsumowanie – wyjazd do Kenii

Przedstawione powyżej informacje pozwolą Ci zaznajomić się z podstawowymi informacjami. Wyjazd do Kenii stanie się przyjemniejszy i bezpieczniejszy. Pamiętaj również o tym, że napiwki są w tym kraju wręcz porządane i na wycieczce safari turyści obdarowują zarówno przewodnika, jak i kierowcę.

I na koniec wywodu. Jeśli zdarzy Ci się złamać prawo w jakikolwiek sposób na drodze, etc. i będziesz mieć doczynienia z policją to wiedz, że oni również lubią napiwki. Na check pointach policyjnych tirowcy i kierowcy autobusów tradycyjnie wręczają napiwki. Wynika to z bardzo niskich płac przez rząd dla policjantów i wojskowych.

Jeśli po przeczytaniu artykułu chciałbyś coś dodać, to z przyjemnością przeczytam komentarz od Ciebie. Szerokiej drogi i niech wyjazd do Kenii będzie bogaty w piękne wspomnienia.

komentarze: 3
  1. wiadomość do pani co pisała że jest drogo dzisiaj kupiłem wyatuje za 4 dni 7 dni all z przelotem 2570 zł to nad Polskim morzem jest drozej -) pozdrawiam

  2. Wyjazd do Kenii to jedno z moich największych marzeń. Szkoda, że wycieczki z biurem podróży są takie drogie. Na własną rękę nie mam odwagi by pojechać tak daleko. Może kiedyś uda się tam pojechać

  3. Czy uważasz, że w Nairobi jest niebezpiecznie? Wybieramy się z mężem za 2 tygodnie na wakacje. Czekam na odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ