Zaproszenie do Rosji – wiza rosyjska

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Wielokrotnie pytacie o to, jak zdobyć zaproszenie do Rosji. Jest to dokument niezbędny, by otrzymać zarówno wizę turystyczną, jak i biznesową. Osobiście robiłem wizę turystyczną na 30 dni. Cały proces opisałem w artykule, pt. Wiza turystyczna do Rosji – krok po kroku.

Ogólnie, aby otrzymać zaproszeniem do Rosji masz dwie realne i praktyczne opcje:

  1. Zaproszenie od osoby zameldowanej na terytorium Federacji Rosyjskiej.
  2. Zaproszenie kupione od polskiego biura turystycznego lub innego pośrednika.

 

freski-cerkiew-rosja-prawoslawie

Zdjęcie 1. Freski w rosyjskiej prawosławnej cerkwi

 


Zaproszenie do Rosji – wiza rosyjska
2 sposoby


 

Sposób 1. Zaproszenie od osoby zameldowanej na terytorium Federacji Rosyjskiej

 

Nie korzystałem z tego sposobu, więc moja wiedza, jaką posiadam w tej kwestii jest bardzo teoretyczna. Z tego, co się interesowałem to wystarczy, aby Rosjanin/Rosjanka zameldowana na terytorium Federacji Rosyjskiej napisała oficjalne pismo, coś w stylu oświadczenia. Na świstku formatu A4 powinna zawrzeć swoje dane, miejsce zamieszkania, kontakt oraz dane podróżującego, włącznie z peselem i numerem dowodu. W treści oświadczenia powinny znaleźć się: data podróży, plan podróży, cel podróży.

Zaproszenie napisane przez Twojego znajomego/znajomą z Rosji ma wyglądać przekonująco, czyli najprościej ujmując zwyczajnie. Opis podróży i celu ma być standardowo i schematyczny, tak by nie budził zastrzeżeń. Warto skupić się na standardowych atrakcjach zlokalizowanych w dużych miastach.

Dla pewności Twój znajomy/znajoma z Rosji może dołączyć ksero pierwszej strony paszportu rosyjskiego. Taki ruch nie zaszkodzi. 

To tyle, co wiem odnośnie wyrabiania zaproszenia do Rosji przez osobę tam zameldowaną.

 


Sposób 2. Zaproszenie kupione od polskiego biura turystycznego lub innego pośrednika

 

Przy wyrabianiu swojej wizy turystycznej skorzystałem właśnie z tej opcji. Zapłaciłem równo 60 polskich złotych. Proces wyglądał bardzo schematycznie. Znalazłem jakieś biuro turystyczne wystawiające zaproszenia do Rosji, nazywane powszechnie “voucherami”. Zadzwoniłem, by sprawdzić, czy takowe biuro faktycznie istnieje. Odebrała Pani i na podstawowe pytania odpowiedziała całkiem składnie. Zdecydowałem się, że zaryzykuję.

Zapewne masz identyczną sytuację, w której byłem ja: “Gdzie zamówić zaproszenie – voucher do wizy rosyjskiej?”. Też nie wiedziałem. Po wpisaniu w googla – “zaproszenie Rosja” wyskakuje masa stron. Ceny są szalenie zróżnicowane od 60 zł do 500 zł. Prawda jest taka, że biuro, w którym zamawiałem już nie funkcjonuje.

Cena Twojego zaproszenia do Rosji jest uzależniona od kilku czynników: ilości wjazdów, statusu – turystyczna lub biznesowa oraz tego, jak szybko ma być zrobiona. Najkorzystniejsza opcja, czyli na potoczną cebulę, którą ja wybrałem była: 1 wjazd i 1 wyjazd, status – wiza turystyczna na 30 dni, czas wyrobienia/oczekiwania normalny. Dzięki takiemu zabiegowi zdobywasz zaproszenie najtaniej.

Ok. Gdzie jednak kupić to zaproszenie do Rosji? Jeśli mam być szalenie szczery to w internecie. Jeśli mam być jeszcze bardziej szczery to pamiętaj, że jeśli robisz wizę turystyczną, która pozwoli raz wjechać i raz wyjechać to nie płać za zaproszenie więcej, niż 120 zł, bo wyjdziesz na parówę. Rzuciwszy okiem na ceny zaproszeń w internecie śmiem twierdzić, że racjonalny przedział cenowy to 60 – 120 zł. Wiadomo im taniej, tym lepiej dla Ciebie.

Moje zaproszenie wyglądało normalnie, jednak pieczątka była ewidentnie – kopiuj – wklej. Jej jakość wyglądała porażająco – pikseloza. Dokument został mi przesłany drogą internetową. Następnie wydrukowałem go i dołączyłem do dokumentów.

krasnojarsk-syberia-rosja-przyroda

Zdjęcie 2. Widok w okolicach Krasnojarska na Syberii – Rosja

 


Podsumowanie zaproszenia do Rosji

Nie pisz do mnie z pytaniami dotyczącymi zaproszenia do Rosji. Wszystko, co wiem zawarłem w tym artykule. Najlepszym źródłem informacji, będzie Ambasada Rosyjska znajdująca się w Warszawie. Tam też pozwolę sobie Ciebie odesłać. Pamiętaj jedno! Jak nie spróbujesz to się nie dowiesz. Wypełnienie dokumentów na wizę nie jest trudne. Jeśli masz problem ze znalezieniem zaproszenia to poszukaj takiego, które jest tanie, następnie zamów je i dołącz do wniosku wizowego – jednym słowem – ZARYZYKUJ i nie sraj po gaciach.

A jak masz dużo pieniędzy i jesteś burżujem to idź do agencji turystycznej, która da gwarancję otrzymania wizy. Pamiętaj tylko, że nie ma czegoś takiego jak gwarancja [uśmiech], ponieważ zagwarantować mógłby Ci to jedynie KONSUL. Zatem nie bądź naiwny/naiwna, w tym, co robisz. Twój wniosek niezależnie czy zostanie złożony przez Ciebie osobiście, czy przez jakieś biuro ma takie same szanse na to, że zostanie odrzucony. Pamiętaj również o możliwości umówienia się na rozmowę z konsulem, jeśli wniosek zostanie odrzucony. Taka wizyta opatrzona szczerą rozmową, opartą o chęć poznania kultury rosyjskiej, może być zbawienna. W wolnej chwili odsyłam do artykułu, pt. Stereotypy o Rosji i Rosjanach.

Trzymam za Ciebie kciuki. Czołem! Удачи!

komentarze: 3
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ