Podczas mojej podróży do Chin po raz pierwszy w życiu miałem tak dużą i intensywną styczność z buddyzmem. Zaczęło się już w Rosji (Buriacja), a trwało przez całą Mongolię, aż po Wyżynę Tybetańską. Skrywanie nowej religii dawało mi i nieustannie daje niesamowitą radość, z poszerzania wiedzy, a co ważniejsze rozumienia tej jakże ciekawej sfery duchowej.
Kiedy zacząłem coraz częściej zwracać uwagę na wpisy, książki i zagadnienia o tematyce buddystycznej w ręce wpadły mi zasady życia według Dalajlamy. Uważam, że większość ludzi na ziemi powinna je przeczytać i poniekąd wcielić w swoje życie codzienne. Pod każdą z zasad dodałem swój komentarz, który odzwierciedla moje osobiste podejście.
Dla zainteresowanych pozostawiam galerię zdjęć z Wyżyny Tybetańskiej, gdzie buddyzm gra pierwsze skrzypce.
18 lekcji – zasady życia według Dalajlamy
1. Miej świadomość, iż wielka miłość i wielkie osiągnięcia wiążą się z wielkim ryzykiem.
Ryzyko w życiu codziennym jest nieodzowne. Niektórzy ludzie zatrzymali się w momencie, który daje im minimalny komfort i bezpieczeństwo, łudząc się, że stan ten nie może pozostać zachwiany. Rzeczywistość jest jednak okrutna, słowa: “nic nie trwa wiecznie” powinny stać się bodźcem motywującym, aby iść dalej. A każdy powinien mierzy w swoim życiu bardzo wysoko, aby każdy cel stawał się wyzwaniem.
2. Gdy utracisz coś lub kogoś, postaraj się, by nie umknęła Ci nauka wynikającej z tej lekcji.
Jak wiadomo, mistrzem nie jest ten kto nie popełnia błędów, a ten kto popełnił wszystkie możliwe. Kwestia wyciągania wniosków jest szalenie ważna w każdej dziedzinie życia. Na ich podstawie można w prosty sposób wzbogacić się o nieocenioną wiedzę.
3. W życiu kieruj się następującym schematem: a) Szacunek dla siebie b) Szacunek dla innych c) Odpowiedzialność za wszystkie swoje czyny.
Nie da się ukryć, że zasady w życiu określają jakimi ludźmi jesteśmy. Jak inni mogą mieć do nas szacunek, jeżeli my nie będziemy mieć go do siebie samych? Odnośnie ryzyka, słowo to brzmi nieco górnolotnie, gdyż na dobrą sprawę w każdej sekundzie swojego życia podejmujemy ryzyko. Jedni robią to umiejętnie, inni mniej umiejętnie. Czasem jednak chcemy uciec od konsekwencji, które za sobą niosą. Osobiście kieruję się w tej kwestii zasadą: Jeżeli jesteś w stanie choć w małym stopniu przewidzieć, co się stanie, to to zrób i rozważ krok, który chcesz wykonać raz jeszcze.
4. Pamiętaj, że nie uzyskać tego czego się chce, to czasem wspaniały łut szczęścia.
Są momenty w życiu kiedy tak często kogoś lub czegoś pragniemy dostać. Pomimo wielu usilnych starań wciąż nam się nie udaje osiągnąć postawionego sobie celu. A zasada życiowa jest taka, że im bardziej robimy coś na siłę, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nam wyjdzie. Niekiedy brak wyraźnych rezultatów odnośnie starań okazuje się plusem.
5. Przyswajaj zasady, abyś wiedział jak złamać je w umiejętny sposób.
Mając zasady człowiek trzyma się ich i funkcjonuje w równowadze. Jednak bywają momenty, kiedy zasady w konfrontacji z uczuciami ulegają zachwianiu. Wtedy przydaje się ich dogłębna znajomość, pozwalająca na ustępstwa i modyfikację, które będą oznaką tego, że dana osoba się uczy i próbuje dostosować je pod siebie. Każdy człowiek jest inny, zatem obłudne myślenie, że “żelazne zasady” będą działać na wszystkich jest błędne.
6. Nie dopuść, by niewielkie spory zniszczyły wielką przyjaźń.
Warto w życiu zrozumieć, że każdy człowiek to inne postrzeganie świata, a co za tym idzie opinia. Nauka kompromisu i wcielenie go w życie niekiedy może przynieść nieocenione efekty. Ten kto idzie w zaparte i nie chce pójść na obopólne ustępstwo, popełnia karygodny błąd.
7. Kiedy dotrze do Ciebie, że popełniłeś błąd, niezwłocznie zadziałaj i popraw go.
Wiele osób unika słowa “błąd”. Kojarzy im się z konsekwencjami, które muszą ponieść. W rzeczywistości jednak nie da się od nich uciec. Przepisem jest jak najszybsza reakcja, czyli skorygowanie tego, co zrobiło się źle. Nie ma ludzi nieomylnych, a przyznanie się do błędu będzie docenione.
8. Wygospodaruj odrobinę czasu w ciągu dnia, by spędzić go w samotności.
Pozwoli to na poukładanie myśli i ustawienie priorytetów, czyli tego, co jest ważne. Niekiedy taka przerwa od otocznia, choćby kilkuminutowa może okazać się “chwilą”przepełnioną masą pomysłów. Chwilowa samotność pozwoli na głębsze i efektywniejsze skupienie.
9. Bądź otwarty na zmiany, ale nie zapominaj o swoich wartości.
Kiedyś mówiono, że tylko krowa nie zmienia zdania. Dziś wiem, że życie można porównać do jednej wielkiej zmiany, której nikt nie jest w stanie przeciwdziałać. Zmiana jest nieodłącznym elementem wzrostu i rozwoju. Bez niej życie byłoby przepełnione rutyną. Jednak jak we wszystkim trzeba zachować rozsądek i kierować się wartościami, które wypracowaliśmy.
10. Cisza niekiedy jest najlepszą odpowiedzią.
Ludzie bardzo często nie potrafią sobie radzić z milczeniem. Uważają je za niestosowne. Kiedy pada pytanie, a rozmówca zapada w ciszę dochodzi do momentu konsternacji. Faktycznie milczenie to również odpowiedź, którą należy w umiejętny sposób zinterpretować na podstawie obserwacji rozmówcy.
11. Dobro i honor niech będą Twoim motywem przewodnim w życiu. Kiedy się zestarzejesz i pomyślisz o nim, będziesz mógł cieszyć się nim po raz drugi.
Jedyne co przychodzi mi do głowy to życie z pasją, która pozwala gromadzić nietypowe doświadczenia. A bardzo często wyróżniające człowieka z tłumu.
12. Dobra atmosfera w domu buduje fundamenty Twojej osobowości.
Kiedyś nie potrafiłbym zinterpretować tego punktu, jednak dziś wiem, że to co dzieje się w domowych murach, ma znaczący wpływ na to jakimi ludźmi jesteśmy (wzorce). Jeżeli panuje tam miłość, wsparcie, szacunek, wiara to również tym samym w prosty, a co ważniejsze zupełnie naturalny sposób będziemy obdarzać ludzi spotykanych poza domem.
13. Podczas kłótni z bliskimi bądź tu i teraz, nie wracaj do przeszłości.
Wracanie do starych “śmieci” to jak dolewanie “oliwy do ognia”. Wypominanie jest najczęstszym, a zarazem najbardziej nieumiejętnym błędem popełniany w momencie konfliktu. Ludzie w takich sytuacjach nie potrafią słuchać, próbują “wykrzyczeć” na siłę swoje racje. Należy skupić się na istniejącym problemie i znaleźć jego rozwiązanie.
14. Nieśmiertelność to dzielenie się swoją wiedzą.
Kilka lat temu spotkałem gościa, który powiedział: Fajnie, że podróżujesz, ale co z tego? To co widzisz i doświadczasz zostaje dla Ciebie, nikt oprócz wąskiego grona Twojej rodziny o tym nie wiem. Wtedy zrozumiałem, że warto wyjść do ludzi. Ta rozmowa w pewien sposób zaważyła na tym, że prowadzę bloga i spotkania podróżniczo – motywacyjne. Do dnia dzisiejszego otrzymałem kilkadziesiąt wiadomości mówiących o tym, że ktoś pomimo lęku przełamał się i zaczął działać, coś co było jego marzenie: podróż autostopem przez Ocean Atlantycki, wyprawa do Berlina, etc.
15. Żyj eko i szanuj Ziemię, po której stąpasz.
Ziemia jest tylko jedna. Umyślna jej degradacja to jak kopanie dołu pod samego siebie.
16. Raz w roku, udaj się gdzieś, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.
Odwiedzanie nowych miejsc pozwoli na poszerzenie horyzontów, a nie rzadko może zainspirować. A jeżeli nic z tych dwóch wymienionych rzeczy, to chociaż będziesz mieć kontrast i docenisz miejsce, które na pozór bardzo dobrze znasz. Kiedy pytają, gdzie jest najpiękniej na świecie? Odpowiadam: Na Podlasiu!
17. Pamiętaj, że najlepsza więź to taka, w której miłość do siebie nawzajem przewyższa popyt na siebie.
Rozumiem, to tak i utożsamiam z przyjaźnią. Nie ważne, ile by człowiek nie widział swojego przyjaciela, to i tak kiedy się spotkają to od samego początku, będą mieć poczucie, że nie widzieli się jakieś 3 dni.
18. Oceniaj swój sukces do którego dotarłeś poprzez to, co musiałeś poświęcić, by go osiągnąć.
W życiu jest tak, że jeżeli chcemy coś osiągnąć, musimy coś z siebie dać. Wszystko ma swoją potoczną “cenę”, która niekiedy jest naprawdę wysoka. Zatem najbardziej wymiernym elementem naszego sukcesu, będzie poświęcenie. Należy jednak pamiętać, że pomimo osiągania sukcesu, nie zawsze będzie on zadowalający. Przykładem może być ciężko pracujący ojciec, którego nie ma całe dnie w domu. Osiąga sukces zawodowy, jednak wszystko inne wokół niego włącznie z rodziną “krzyczy o pomstę”.
Podsumowanie buddyjskich zasad
Być dobrym człowiekiem dla innych to trudne zadania. Być dobrym człowiekiem dla samego siebie to zadanie jeszcze trudniejsze. Zasady życia według Dalajlamy stanowią punkt odniesienia i drogowskaz, którym warto podążać.
Ciekaw jestem, która zasada z 18, najbardziej rezonuje z Twoim stylem bycia i życia?
komentarze: 4
Zycie to nie tylko zasady ale niesienie krzyza ktore wiaze sie z chrzescijanstwem.
Cześć! Dziękuję Ci za artykuł, od pewnego czasu zagłębiam się w mowy buddyjskie i takie luźne podsumowanie też mi dużo dało. Życzę powodzenia w dalszej przygodzie z blogiem!
Witam Tomaszu
Właśnie odkryłam Twojego bloga, wyglada interesujący ! Zaintrygowałeś mnie powyższym wpisem.
Tak, Dalejlame, jakże mądry i skromny człowiek Zgadzam się w 100% byłoby to super korzystne, jeśli cała ludzkość podążała w jakimś stopniu za tymi mądrościami , myśle jednak ,ze za chwile do tego dojdzie , na Nowej Ziemi ♀️
Pozdrawiam serdecznie
Cześć Adrianna! Masz w zupełności rację, że gdyby wszyscy podążali za zasadami opisanymi wyżej w artykule to ziemia była by lepszym miejscem do życia. Zaintrygowałaś mnie stwierdzeniem “na Nowej Ziemi”. Ciekaw jestem, co kryje się za tymi słowami? Może jakieś wizje futurystyczne?