Zdjęcie do paszportu, wizy, dowodu za 0,07 groszy

kanal-podrozniczy-nayoutube-nifortunne-historie-z-podrozy

Szukasz sposobu na tanie zdjęcie do paszportu, wizy i dowodu? Ten wpis dedykuję osobom, które lubią oszczędzać i odkładać nadwyżkę budżetową na spełnianie marzeń. Musisz również wiedzieć, że nie jest to myk, który uda Ci się zrobić bez znajomości 2 podstawowych rzeczy.

Pierwsza to znajomość fotografii – wymagany poziom minimalny. Druga to podstawowa znajomość programu do edycji grafiki, np. Gimp lub Photoshop. W skrajnym przypadku możesz posłużyć się Paintem – tutaj piszę serio i wiem, że niektórzy ludzie to zrobią.

A co z fotografami? Ten wpis nie ma na celu zabierać komuś chleba. Wielokrotnie korzystałem z usług profesjonalnego fotografa. Jednak od momentu, kiedy wiem czym jest fotografia i jak działa Photoshop to boli mnie wydawanie 40 zł na 9 sztuk zdjęć do dowodu, paszportu, wizy. Tutaj nie chodzi o 40 zł, a w sumie to trochę chodzi. Jednak najważniejszy aspekt, który mnie odrzuca to fakt, że te zdjęcia często są robione na “strzał”. Pan fotograf zrobił 4 strzały i daje Ci 60 sekund na wybranie. Po czym szybki retusz, podciągnięcie kontrastu i informacja: “Proszę przyjść za 2h”. W większości wypadków nie byłem zadowolony z efektu końcowego.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, tworzę ten krótki poradnik. Wiedz również, że nie jest to artykuł sponsorowany. Podane niżej miejscówki, gdzie można tanio wydrukować zdjęcia są najwygodniejsze, tanie, szybkie, a co najważniejsze – ogólnodostępne dla każdego śmiertelnika.

Pamiętaj! Wytyczne do zdjęcia paszportowego, zdjęci wizowego, zdjęcia na dowód osobisty, a nawet na prawa jazdy są takie same!

paszport-piecztaki-zdjecie-do-paszportu


Co potrzebujesz do zrobienia taniego:
zdjęcia paszportowego, zdjęcia wizowego, zdjęcia do dowodu?


Po pierwsze musisz się nieco przygotować. Muszę Cię zasmucić i napisać, że powyżej wymienionych typów zdjęć nie jesteś w stanie zrobić kalkulatorem [uśmiech]. Musisz zaopatrzyć się w 3 elementy:

– aparat lub smartfon,

– program do obróbki grafiki: Photoshop (płatny) lub Gimp (bezpłatny),

– chęci i trochę czasu.

Wprawionej osobie cały proces zajmie jakieś 10 minut. Nie wprawionej pewnie z 1 godzinę, ale tylko za pierwszym razem. Kolejne, będą już tylko przyjemnością.


Od czego zacząć – zdjęcie do paszportu, wizy, dowodu?


Wykonuj po kolei poniższe instrukcje, a cały proces przebiegnie szybko i przyjemnie:

1. W ustawieniach aparatu lub smartfona ustaw największą możliwą rozdzielczość zdjęcia.

2. W aparacie ustaw relatywnie najmniejsze ISO – to z przedziału 200 – 400 będzie ok. Poprawi to jakość zdjęcia. Jeśli nie ogarniasz, co to ISO, to leć na automacie – zdjęcie też wyjdzie.

3. Jeśli jest taka możliwość rób zdjęcie w formacie raw, jeśli nie wiesz, co to raw to nawet nie szukaj tej opcji.

4. Zadbaj o dodatkowe źródło światła – najlepiej białego. Biel o wartości powyżej 5400K da białe tło, gdyż imituje światło dzienne. W efekcie ma odcień chłodny. Jeśli tego nie masz to rób bez tego. W programie do grafiki, na pewno da się coś zrobić.

5. Znajdź białą ścianę. Jeśli takiej nie ma to poszukaj, np. u sąsiada. Musi być relatywnie biała. Ja robiłem na tle szafy. W najgorszym wypadku jakaś lekko kremowa. Później jednak będziesz musiał/a się nieco nagimnastykować w programie do grafiki, żeby to wybielić.

6. Poproś, żeby ktoś zrobił Ci zdjęcie. W sumie ja przeważnie robie sobie sam – selfie.

7. Zrób kilka zdjęć, żeby mieć z czego wybierać:

– nie uśmiechaj się zbyt mocno,

– ogarnij włosy, żeby nie zakrywały uszu,

– miej oczy szeroko otwarte,

– bez nakrycia głowy,

– bez okularów w ciemnych szkłach,

– zdjęcie powinno przedstawiać całą głowę od jej czubka oraz górną część barków,

– twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia.

Poniżej masz 3 przykładowe zdjęcia, jak poprawnie ująć twarz w kadrze. Zdjęcia nie są mojego autorstwa. Zostały zaczerpnięte z oficjalnego portalu rządowego obywatel.gov.

zdjecie-instrukcja-dowodowe-paszportowe-wizowe


Sprawy techniczne


Dalej już tylko sama przyjemność. Zatem zarówno jak przy zdjęciu paszportowym, zdjęciu dowodowym, zdjęciu wizowy, etc. obowiązują te same wymiary i wymogi co do papieru:

– wielkość zdjęcia: 35 mm x 45 mm (szerokość x wysokość)

– zdjęcie o proporcji boków 3:2

– zdjęcie kolorowe


Koszty za zdjęcie do paszportu


Najtańsze zdjęcie w formacie 10×15 cm w proporcji 3:2, bez ramki kosztuje, np. w foto usługi Rossmann, które dostępne są przez stronę www lub w automatach w sklepach stacjonarnych (tylko w niektórych) = 0,59 zł. Równie dobrze możesz to zrobić w MediaMarkt, Auchan czy innym wielkim supermarkecie, który w swojej ofercie ma usługi foto.

Jeżeli mamy zdjęcie wielkości 10×15 cm to jesteśmy na nim w stanie upchnąć 9 małych zdjęć. Wiem, wiem jak liczysz jeden bok – 3*3,5 =10,5 cm, co mówi, że brakuje 0,5 cm. Tak jest, jednak można zdjęcia zsunąć tak i poucinać po 0,1 mm z każdego boku co daje nam zapas 0,6 mm na 3 zdjęciach w rzędzie. Te spady, czyli cięcia i tak obejmą tło, a nie np. Twoje uszy czy włosy, więc spokojnie.

Jeżeli zdjęcie, np. w Rossmanie kosztuje 0,59 za sztukę, a my wpakujemy na nim 9 zdjęć paszportowych, wizowych, dowodowych to wychodzi nam ile za 1 takie zdjęcie? No więc wychodzi dokładnie: 0,065 zł, co możemy zaokrąglić do 0,07 zł. 7 groszy!!! I do tego mamy wolną rękę przy wyborze takiego zdjęcia, na którym sami dla siebie wyglądamy najlepiej!


Szablony dla ułatwienia życia


W linku poniżej znajdziesz szablon wykonany przez mnie osobiście w Photoshopie. Wszystko jest z dokładnością, co do milimetra. Pola białe z numerami to miejsca, gdzie powinny znaleźć się zdjęcia. Pole po prawej stronie (kolor czerwony) to cześć, która zostanie bezużyteczna. Dodatkowo zamieściłem plik w formacie jpg i psd, który spokojnie można wczytać w Photoshopie (psd), Gimpie i Paint’cie.

*LINK DO SZABLONÓW: gotowy szablon

Proszę wybrać w Artykule Premium: Zdjęcie do paszportu, wizy, dowodu za 0,07 groszy.


Podsumowanie zdjęcia za 7 groszy


Jak widać w bardzo prosty sposób można sobie ułatwić życie. Warto jednak zaznaczyć, iż w praktyce, jeżeli będziesz chciał/a zamówić przez internet, np. w Rossmanie, tylko 3 zdjęcia w formacie 10×15 cm, gdzie 1 kosztuje 0,59 zł to nie zapłacisz 1,77 zł. Do tej kwoty, będzie trzeba dodać 5,99 zł za otwarcie sesji. Co w konsekwencji daje Ci 7,76 zł. W sumie za 3 zdjęcia, które generują 27 sztuk zdjęć paszportowych, wizowych, do dowodu, prawo jazdy wychodzi za 1 szt = 29 groszy.

Możesz oczywiście przy okazji wywołać inne zdjęcia, np. z wakacji. To w relatywny sposób obniży koszt jednostkowy zdjęcia. Najbardziej opłacalną opcją jest wydrukowanie takiego zdjęcia bezpośrednio z automatu. Pozwala to uniknąć opłaty za otwarcie sesji – 5,99 zł.

Warto również wspomnieć, że oszczędzasz tutaj na koszcie dostawy – odbiór w punkcie. W większości miast Rossmann, Media Markt, czy inne wielkie molochy z możliwością wywołania zdjęć są dostępne praktycznie pod ręką.

Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Ci udanego zdjęcia i dużo oszczędności! Jeżeli wpis poszerzył Twoją wiedzę to podziel się nim ze znajomymi!

komentarze: 8
  1. Alleluja!! Ktos w koncu to napisal, wytlumaczyl krotko, zwiezle…. Nigdy wiecej okropnych ujec wybieranych w 10 sekund u fotografa. Dzieki wielkie ☺️☺️☺️☺️☺️

  2. Wpis konkret. każdy szanujący się podróżnik liczy się z każdym groszem ;))) wiec każda możliwość zaoszczedzenia grosza na marzenia ( wyprawy) mile widziana. asia

    1. Dziękuję Asiu! 🙂 Jak prześwietlałem internet nie wpadłem na podobny temat, a jestem świadom, że każdy z nas musi w życiu kilkukrotnie wyrobić zdjęcie do paszportu, wizy, dowodu, prawo jazdy. Niech ta wiedza służy potomnym. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ